Доларът поскъпва умерено преди последните данни за инфлацията в САЩ и срещата на Федералния резерв
Индексът DXY, който измерва съотношението на американския долар спрямо шестте основни валути, нарасна с 0.02%
Доларът се движи близо до едномесечен връх спрямо еврото, паунда и повечето световни валути във вторник, в очакване на важни данни за инфлацията в САЩ през май и срещата на Федералния резерв (Фед-централната банка на страната), на която се очаква поредно замразяване на основната лихва и сигнали кога Фед ще започне да намалява основната си лихва, която в момента е в диапазона от 5.25-5.5% от края на юли 2023 година (23-годишен лихвен връх).
Валутата на САЩ беше подкрепена от по-високата доходност на държавните облигации след изненадващо стабилните данни за пазар на труда в края на миналата седмица, които предизвикаха драматично понижаване на залозите за намаляване на лихвените проценти от Фед тази година.
Банката на Япония (BoJ) ще заседава за паричната си политика в петък, а инвеститорите очакват намаляване на месечните покупки на държавни облигации от централната банка още на тази среща, заради огромната разлики с доходността на дълговите книжа на САЩ, които държат йената в отбранителна позиция.
Доларът добави 0.13% до 157,25 йени в началото на европейската търговия, най-високото ниво от 3 юни.
Много анализатори и инвеститори очакват намаление с 1 трилион йени (6.36 милиарда долара) на покупките на облигации от BoJ до около 5 трилиона йени на месец, след медийни съобщения, намекващи за такава промяна от Ройтерс и други медии.
Между Централната банка на Япония и правителството има съгласие да продължат да ограничават слабостта на йената, за да не се повиши инфлацията. Сривът на японската валута до 34-годишно дъно от 160.24 за долар в края на април доведе до няколко интервенции на обща стойност 9.79 трилиона йени.
Еврото изненадващо скочи с 0.23% до 1.0768 долара, след като падна до 1.0743 долара в понеделник, ниво, наблюдавано за последно на 9 май, тъй като печалбите на крайната десница на изборите за Европейски парламент накараха френския президент Еманюел Макрон да свика предсрочни избори.
В същото време британският паунд спадна с 0.06% до 1.2719 щатски долара за един паунд спрямо 1.2726 долара в предишната търговска сесия.
Индексът DXY, който измерва съотношението на американския долар спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона) нарасна с 0.02% до 105.16 пунка, след като достигна 105.39 пункта в понеделник за първи път от 14 май. В същото време по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, се повиши с 0.03 на сто.
В петък индексът скочи с 0.8%, след като силните данни за работните места в САЩ накараха търговците да намалят очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед. Данните показаха, че икономиката на САЩ е добавила 272 000 работни места през май, което е значително повече от ревизираните 165 000 през април и доста над прогнозираните 185 000. Сега пазарите виждат само едно намаление на лихвите от Фед тази година, което се очаква да се случи през ноември.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват основната инфлация на потребителските цени в САЩ да се понижи до 0.1% през май от 0.3% през април на месечна база и до 2.7% от 3.4 на сто през април на годишна. Съществени промени до края на двудневната политическа среща на Фед, която приключва в сряда, не се очакват, но най-вероятно членовете на борда на централната банка ще актуализират своите икономически и лихвени прогнози.
В момента търговците виждат само 37% възможност за второ намаляване на лихвите през декември.
При силен долар обикновено стоковите валути се понижават. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, се понижават с 0.02% и за двете валути до съответно 0.6607 щатски долара за един "австралиец" и до 0.6128 американски долара за едно "киви".
Другите две стокови валути, които са силно зависими и от котировките на петрола, канадският долар и норвежката крона, също спадат съответно с 0.02% до 1.3758 канадски долара за един американски и с 0.06% до 10.6384 крони за един щатски долар. Фючърсите на американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 юни поевтиняха с 0.14% до 77.63 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent с доставка до 28 юни спаднаха с 0.12% до 81.53 долара за барел.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 9:30 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomcis.