Доларът осезаемо поевтинява в навечерието на президентските избори в САЩ
Това означава, че пазарът не е уверен в победата на Доналд Тръмп
В понеделник сутринта - денят преди президентските избори в САЩ - настроенията на пазарите не са единни. Индексът DXY, който показва динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, японска йена, кана дски долар, британски паунд и шведска крона), се понижи с 0,55%, което е антирекорд от края на август, докато суровините поскъпнаха. По-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спадна с 0,44%*.
Неотдавнашните пазарни движения доведоха до по-висока доходност на долара и държавните облигации поради спекулациите, че Тръмп може да си върне Белия дом този месец, като предложените от него политики за имиграцията, намаляването на данъците и митата потенциално подхранват инфлацията. Несигурността относно резултата от изборите, обаче, накара търговците да намалят тези залози тази сутрин. Две дни след изборите се очаква Федералният резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната) да намали лихвените проценти със скромните 25 базисни пункта, след като ги намали с половин процентен пункт през септември.
Лидер в растежа беше мексиканското песо, което добави около 1% спрямо долара. Всичко това означава, че пазарът не е твърде уверен в победата на Доналд Тръмп, пише Bloomberg. Това се потвърждава и от общата слабост на американската валута, която през последните седмици се купува активно от инвеститори, залагащи на кандидата на републиканците.
Проучване на Des Moines Register/Mediacom в Айова показа, че Камала Харис води пред Доналд Тръмп с 3 процентни пункта. Това проучване е проведено от известния социолог Анна Селцер и резултатите от него може да окажат влияние и на съседния щат Уисконсин, пише Bloomberg. В същото време повечето експерти са склонни да вярват, че битката на кандидатите е оспорвана, а резултатът от изборите е абсолютно непредвидим.
Еврото се повиши с 0,53% до 1.0891 щатски долара, а Европейската централна банка (ЕЦБ) определи в петък следобед референтен курс от 0.918695 евро за един долар. Общата валута на 20-те държави от ЕС се издигна на двуседмичен връх, след по-високо от очакваното отчитане на инфлацията в еврозоната, стимулирайки инвеститорите да залагат, че ЕЦБ ще продължи постепенния подход към намаляване на лихвените проценти, избягвайки големи намаления. Годишният процент на инфлация в еврозоната се повиши до 2% от 2021 г. - дъно от 1,7% и над прогнозираните от 1,9%. Основният лихвен процент остана на 2,7%, въпреки че пазарите очакваха да падне до 2,6%.
Британският паунд се повиши с 0,55% до 1.29863 долар за един паунд, като се отдалечи от двумесечното дъно, регистрирано в петък.
Японската йена също поскъпна с 0.50% до 152.201 йени за един долар.
Според неписаното правила при слаб долар стоковите валути да поскъпват, австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, поскъпнаха съответно с 0.57% до 0,65963 щатски долара за един "австралиец" и с 0.51% до 0,59929 американски долара за едно "киви".
Другите две стокови валути, които са силно зависими от котировките на петрола, канадският долар и норвежката крона поскъпнаха съответно с 0.28% до 1,39117 канадски долара за един американски и с 0.48% до 11,00450 крони за един щатски долар. Фючърсите на американския лек петрол (WTI) поскъпнаха с 1.96% до 70,85 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent нараснаха с 1.85% до 74,45 долара за барел. Кътировките и на двата вида от суровината се повишават четвърта поредна сесия, след като ОПЕК+ реши да удължи срока за доброволната съкращаване на производството на петрол от 2,2 милиона барела на ден за още един месец до края на декември 2024 г.
Това решение има за цел да стабилизира цените на фона на продължаващите икономически опасения и да предотврати потенциално свръхпредлагане на пазара, предвид несигурността около търсенето. Подновеното напрежение в Близкия изток допълнително повиши цените на петрола, тъй като Иран отново предупреди Израел, че ще има "съкрушителен отговор", този път от върховния лидер аятолах Али Хаменей.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 09:15 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics