Доларът е стабилен спрямо повечето валути в очакване на февруарската инфлация в САЩ
Индексът DXY, който показва динамиката на щатската спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), добавя 0.15%
Щатският долар е стабилен спрямо еврото и се повишава спрямо британския паунд, японската йена и повечето световни валути в сряда.
Фокусът на внимание на трейдърите тази седмица е върху отчета за приходите и разходите на американците за февруари, който включва ключова мярка за потребителската инфлация, проследявана от Федералния резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната). Министерството на търговията на САЩ ще публикува този доклад в петък, когато фондовите борси в САЩ и Западна Европа са затворени (Разпети петък за католиците). Председателят на Фед Джером Пауъл ще изнесе реч в същия ден.
Вероятността Фед да намали лихвите през юни се оценява от пазара на 64%.
Индексът DXY, изчислен от ICE, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), добавя 0.15%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна с 0.09%.
Доларовият индекс DXY се приближи до шестседмични върхове, тъй като инвеститорите очакват с нетърпение последния доклад за ценовия индекс на PCE (потребителската инфлация) в САЩ. Зелените пари също бяха подкрепени от залагания, че лихвените проценти в САЩ може да останат по-високи за по-дълго, дори когато други големи икономики започнат да намаляват лихвите, което подтиква търговците да търсят статут на валута убежище от различна от долара. Миналата седмица Швейцарската национална банка (SNB) неочаквано намали основния си лихвен процент, позовавайки се на силата на франка. Банката на Англия (BоE) направи пауза, тъй като двама служители, които преди това гласуваха за увеличение, сега подкрепиха решението да се замразят лихвите отново. Междувременно членът на борда на Фед Лиза Кук каза в понеделник, че централната банка трябва да действа внимателно, докато решава кога да започне да намалява лихвите.
Еврото спада с 0.07% до 1.0824 долар в сравнение с 1.0831 долара в края на предишната сесия. Европейската централна банка определи вчера референтен курс от 1.0855 долара. Еврото достигна ай-ниската си точка от 29 февруари насам, тъй като мрачните коментари от типично ястребов член на борда на Европейската централна банка повишиха надеждите, че централната банка на блока може скоро да започне да намалява лихвите. Президентът на Bundesbank Йоахим Нагел каза в петък, че ЕЦБ може да обмисли намаляване на лихвените проценти преди лятната ваканция, тъй като инфлацията продължава да пада към целта на банката от 2%.
Обменният курс на паунда към долара спадна с 0.09% до 1.2617 долара в сравнение с 1.2629 предишния ден. Британската валута спадна до най-слабото си ниво от 19 февруари, след като управителят на Банката на Англия Андрю Бейли намекна за потенциални намаления на лихвените проценти тази година. Според доклада на статистическата служба ONS, продажбите на дребно в Обединеното кралство са останали стагниращи миналия месец, след значителен скок от 3.6% през януари и контрастиращи пазарни очаквания за спад от 0.3%.
Обменният курс на йената спрямо американската валута падна до най-ниското си ниво от 1990 г. поради очакванията, че централната банка на Япония няма да бърза да повиши допълнително основния лихвен процент след скорошното си изтегляне от отрицателната зона.
Членът на управителния съвет на Японската централна банка Наоки Тамура каза в сряда, че политиката на регулатора ще остане стимулираща в обозримо бъдеще. Той даде да се разбере, че подкрепя постепенното увеличение на основната лихва.
Стойността на долара по време на сесията се повиши спрямо японската валута с 0.09% до 151.74 йени спрямо 151.56 йени в края на предишната сесия.
При силен долар по традиция стоковите валути се обезценяват. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими от състоянието на китайската икономика и от търговията на двете страни с Китай, се понижиха съответно с 0.15% до 0.6522 щатски долара за един "австралиец" и с 0.04% до 0.6001 американски долара за едно "киви". Печалбите на китайските индустриални фирми са нараснали с 10.2% на годишна база до 914.06 милиарда юана през първите два месеца на годината. Последният резултат последва спад от 2.3% през 2023 г. на фона на допълнителни признаци, че икономическият обрат в Китай е набрал скорост в началото на 2024 г., сочат обявените днес данни на Националното бюро за статистика в Пекин.
Другите две стокови валути, които са силно зависими и от цените на петрола - канадският долар и норвежката крона спаднаха съответно с 0.14% до 1.3601 канадски долара за един щатски долар и с 0.38% до 10.7896 крони за един американски долар.
Фючърсите на суровия петрол Brent, който се търгува предимно в Европа, и американският суров петрол (УШС) спаднаха в сряда съответно с 0.96% до 85.42 долара за барел и с 0.99% до 80.81 долара за барел*, увеличавайки загубите от предишната сесия, тъй като голямото нарастване на запасите от суров петрол в САЩ повиши опасенията за търсенето сред най-големия потребител на петрол в света. Данните за индустрията показват, че запасите от суров петрол в САЩ са скочили с 9,337 милиона барела миналата седмица, обръщайки спад от 1,519 милиона барела през предходната седмица и отбелязвайки най-голямото седмично увеличение от февруари миналата година. Министерството на енергетиката на САЩ също съобщи, че запасите от суров петрол в Стратегическия петролен резерв са се увеличили с още 0,7 милиона барела до 363 милиона барела към 22 март - най-високото ниво от април 2023 г.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:30 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomics.