Дигиталните разплащания, които са в основата на бизнеса на Visa, наистина спомагат за устойчивото развитие на обществото. Само си помислете какъв въглероден отпечатък има производството на банкнотите и след това какъв е отпечатъкът от разнасянето им от една до друга точка. За съжаление само 20 на сто от потребителските разходи в България преминават през картови плащания. Далеч сме от страни като Швеция и Норвегия, където почти няма кеш, доста далеч сме дори от средноевропейското равнище.
Това каза мениджърът на Visa за България Красимира Райчева по време на дискусията "Устойчивият преход като конкурентно предимство в страните от ЦИЕ - голямата картина", част от най-мащабния регионален форум за зелената трансформация, иновациите и индустриите на утрешния ден - Green Week 2023, организиран за трета поредна година от Dir.bg и 3E-news.
Тя изтъкна ролята на дигиталните разплащания и за намаляване на дела на сивата икономика, както и за увеличаване на събираемостта на приходите в държавата.
"По проучване на "Ей Ти Кърни" всеки 10 процента увеличение на дигиталните разплащания намаляват сивата икономика с 4 на сто", посочи Красимира Райчева.
Тя изтъкна, че годините на COVID пандемията са стимулирали дигитализацията и клиентите все повече се ориентират да плащат по безналичен начин. Катализатор на този процес в България е бил и проектът за стартиране на картови разплащания в софийския "Градски транспорт", който компанията Visa е осъществила съвместно с Центъра за градска мобилност, Столична община и Банка ДСК.
Мениджърът на компанията обаче отбеляза, че недостатъчният брой терминали за разплащания също е проблем.
"В България на 1000 души от населението се падат 16 терминала за разплащане, докато средно в Европа е 33 терминала на 1000 души", допълни Райчева.
Тя напомни, че миналата година компанията е започнала програма "България БезБрой", с която се стимулира в малкия и среден бизнес все повече да навлизат дигиталните разплащания. По думите й други добри практики са свързани с внедряването на карти от биоразградими материали. Освен това все повече стават клиентите, търсещи устойчивост, като чрез приложенията си в мобилните устройства могат да отчитат въглеродния отпечатък на всяко разплащане, уточни мениджърът на Visa.
Красимира Райчева предложи ускорено разглеждане от Народното събрание на промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой от сегашните 10 000 лева - на 5000 лева. Тя препоръча освен това държавата да осигури възможност навсякъде, където се извършват разплащания, да може да се плаща и с карти, както това става в страните около България.
НАЙ
България окончателно се отказа от дерогацията на руския петрол
България трябва да се възползва от възможностите за финансиране на зелен растеж за милиарди евро
Сменящите фонда си за втора пенсия се увеличават и през второто тримесечие
Конференция за новата енергийна среда в Югоизточна Европа събра международни експерти във Вашингтон
България окончателно се отказа от дерогацията на руския петрол
Сменящите фонда си за втора пенсия се увеличават и през второто тримесечие
Икономическото доверие в еврозоната се влошава през септември
Петролът поевтинява в очакване Русия и Саудитска Арабия да засилят добива