Към края на август бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) се очаква да е на дефицит в размер на 1,6 млрд. лева, или 0,8% от очаквания брутен вътрешен продукт. Това съобщава Министерството на финансите на базата на предварителните оценки за изпълнението на бюджета. През юли дефицитът беше малко над 972 млн. лева.

Салдото по КФП на касова основа към юли 2024 г. е отрицателно в размер на 972,1 млн. лв. (0,5% от прогнозния БВП), обяви в петък министерството.

КФП (консолидираният бюджет) съдържа публичните разходи, като освен републиканския бюджет, в нея влизат още бюджетите на съдебната власт, общините, на ДОО, НЗОК, ВУЗ, БАН, БНР, БНТ, както и приходите и разходите по извънбюджетните сметки и фондове към министерства и ведомства, както и европейските средства.

От ведомството очакват приходите през август да достигнат 46,5 млрд. лева, което е към 61,8% от годишните разчети. И през август продължава тенденцията от предходните месеци за умерено нарастване на постъпленията в частта на данъчните и осигурителните приходи, като се очаква изпълнение към август 2024 г. 64,3% от годишните разчети, при изпълнение 62,2% на разчета за същия период на 2023 г.

Съпоставени със същия период на предходната година, постъпленията по КФП нарастват с 4,1 млрд. лв. (9,6%), като принос за това имат данъчно осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 4,2 млрд. лв. (12,6%) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,9 млрд. лева. Спрямо 2023 г. неданъчните приходи намаляват с 1 млрд. лв. (13,2%), което се дължи главно на приходите от дивидент и приходите от продажба на квоти за емисии на парникови газове.

Неданъчните приходи обаче намаляват заради по-малкото постъпления то продажбата на квотите за емисиите парникови газове. През тази година цената на емисиите е по-ниска от прогнозите, които направи финансовата институция при приемането на Закона за бюджета.

През първите осем месеца на 2023 г. приходите от дивидент за държавата от държавни предприятия бяха в размер на 1,55 млрд. лв., а през настоящата година постъпленията за периода са едва 0,1 млрд. лв., при планирани 0,34 млрд. лв. Основната причина за това е неразпределяне на дивидент от печалбата на "Българския енергиен холдинг" ЕАД за финансовата 2023 г.

Разходите по КФП възлизат на 48,1 млрд. лева, от които 0,98 млрд. лева са вноските към бюджета на ЕС. Като цяло разходите са 59% от прогнозните за годината. Те растат на фона на по-високите пенсии, решение взето през юли 2023 г. и юли 2024 г., както и заради по-големите разходи за заплати на учители.