Водещите брокери на БФБ изразиха мнение, че както от началото на годината, така и сега резултатите на емитентите няма да окажат съществено влияние върху вземането на инвестиционно решение. Въпреки това, ако данните за третото тримесечие са по-добри от очакваните, може да са сред факторите, които да раздвижат търговията.
В условията на продължаващия повече от 9 месеца мечи пазар евентуални добри новини ще бъдат пренебрегвани, а лошите ще тежат в много по-голяма степен при вземане на инвеститорско решение. Така компания, която не задоволи очакванията на играчите, може да попадне под натиска на засилени разпродажби, които да задълбочат падението й.
Водещият фактор за движението на фондовата ни борса ще продължат да са тенденциите на международните капиталови пазари, смята мнозинството от инвеститорите. Те продължават да поддържат тезата, че стабилизирането им ще доведе до завръщане на чуждестранните капитали на БФБ, които може да се окажат средството за възход на пазара ни. Свежите средства може да са лекарството, което да се справи с ниската ликвидност и малките обеми на търговия, които продължават да тормозят БФБ.
Борислав Ников, Статус Капитал
Чуждите пазари и свободните пари влияят по-силно
Отчетите в момента не влияят толкова на пазарните цени, както това беше преди една-две години. Ситуацията на пазара е такава, че фактори като посока на външните пазари, настроения сред местните инвеститори и наличие на свободни пари влияят по-силно от показаните резултати в отчетите. Последните биха намерили отражение повече или по-малко в следване на посоката на пазара от конкретната компания. За да се получи обръщане на тренда в резултат на показаните финансови резултати, те трябва да са много по-добри от показаните до момента, но предпоставки за това като цяло сега липсват предв ид вътрешната и външната макроикономическа среда. Настроенията продължават да са негативни и това, както видяхме през последните месеци, води до слабо влияние на положителните новини и преекспониране на лошите. За положителен тренд трябва негативизмът да стане тотален. Това ще значи, че вече няма инвеститори, които да са отрицателно настроени и да искат да излизат от позициите си. Друг фактор е евентуално събитие, което да засили оптимизма дотолкова, че купувачите да станат повече от продавачите.
Петко Вълков, БенчМарк Асет Мениджмънт
Падението подценява отчетите
Отчетите за третото тримесечие, които ще излязат до края на октомври, отново се очаква да бъдат до голяма степен пренебрегнати от пазара. Вече станахме свидетели на факта, че при падащ пазар силните резултати биват игнорирани от инвеститорите. По същия начин при нарастващ пазар лошите отчети не оказваха влияние. Съществуват, разбира се, и изключения, какъвто бе случаят с Неохим, който регистрира силен ръст на финансовия си резултат и бе подкрепен от пазара. Това обаче по-скоро бе частен случай, при който влияние оказаха и други фактори наред с отчетите. Отделно самото тримесечие не се очаква да се различава от тенденциите на предходните междинни отчети на емитентите. Малко вероятно е да станем свидетели на добри резултати високо над предварителните очаквания. Все пак с интерес ще се следят данните на туристическите дружества, при които това е най-силният период.
Бончо Иванов, ОББ Асет Мениджмънт
Негативен ефект от инфлацията
Много станаха лъжливите международни и местни стабилизирания, при които се обявяваха положителни очаквания за финансовия ни пазар. Най-вероятно ефектът от икономическото забавяне, покачващата се инфлация и намаленото потребление в еврозоната ще се отразят на българските компании в следващите няколко тримесечни отчети. Някои експортни дружества вероятно няма да успеят да преизпълнят приходните си прогнози. Така възможността за задържане или смъкване на маржините се засилва поради повишените цени на суровините и работната ръка. Въпреки очакваното забавяне на растежа както на макро-, така и на микрониво много от ликвидните компании вероятно ще бъдат на атрактивни пазарни нива. Евентуалното глобално избистряне на ситуацията, което може да се обвърже и с щатската изборна надпревара, ще спомогне за по-обемно търсене.
Христо Владимиров, Ти Би Ай Асет Мениджмънт
Кризата по света трябва да отмине
Финансовият ураган, който започна от САЩ и помете немалко финансови колоси, засегна целия свят и разклати доверието на инвеститорите в капиталовите пазари. Кризата вече засегна и реалния сектор на водещите световни икономики, в това число и страните от Западна Европа, които са основен търговски партньор на България. Това няма как да не засегне експортно ориентираните компании, които са притиснати едновременно от отслабващо търсене, силно поскъпване на енергийните източници и увеличаващите се разходи за труд. Така в допълнение на глобалната ликвидна криза инвеститорите ще трябва да преглътнат и негативите от очертаващата се икономическа криза, която чука на вратата на ЕС. Промените в индексите на този етап не може да повлияят на настроенията. Докато световната ликвидна криза не започне да отшумява, което едва ли ще стане в близките 6-12 месеца, едва ли можем да очакваме трайно повишение на акциите.
Даниел Димитров, Реал Финанс Асет Межиджмънт
Добавянето на Енемона в Sofix ще донесе стабилност
В началото на oктомври публичните компании ще започнат да публикуват отчетите си за деветмесечието на 2008 г. Не очаквам сред тях да има сериозни изненади за инвеститорите, като добри резултати може да има при компаниите с ясно изразена сезонност в дейността. Важно е да се види как повишаващите се цени на суровините и труда влияят на печалбите на публичните дружества. В последните месеци добрите новини и в частност финансовите отчети не оказват влияние на цените на акциите. Същевременно лошите се преекспонират и предизвикват рязък спад. До появата на оптимизъм на международните финансови пазари и връщането на доверието на чуждестранните и местните инвеститори не виждам начин тази тенденция да се промени. Преди дни съветът на директорите на БФБ взе решение за добавяне на Енемона към Sofix. Тези акции ще внесат известна доза стабилност в индекса поради факта, че не са много волатилни и все още успяват да се задържат над нивото на IPO. Промените в широките индекси BG40 и BGTR30 обаче надали ще им повлияят поради общия спад на цените на акциите.
Красимир Атанасов, Елана Фонд Мениджмънт
Спадът на суровините даде глътка свеж въздух
Краят на годината обикновено е сезонно силен период за акциите и това движение може да бъде подкрепено от евентуални добри отчети на компаниите. Реакциите на полугодието бяха доста лимитирани при добрите отчети и по-сериозни при разочарованията, поредно доказателство за тренда в момента. Основната тенденция, която наблюдавахме през годината, беше началото на разграничаването на по-добрите дружества - с ръст на приходи, печалби и оптимизиране на разходите - от изоставащите. Този процес ще се задълбочи през следващата година. Глобалното забавяне на икономиките е достатъчно очевидно, за да бъде пропуснато при по-внимателното вглеждане в резултатите на дружествата. Резкият спад на доста от суровините дава глътка свеж въздух за много компании, но пред тях стоят предизвикателствата на забавен растеж и по-скъп ресурс. На този етап първият фактор ще има по-сериозно отражение, докато вторите два ще се проявяват с по-голяма сила напред във времето.
Вяра Иванова, ПФБК
Трябва по-добра комуникация
Очаквам оптимистичните нагласи да продължат да имат превес на капиталовия ни пазар през близките месеци. Рисковете за забавяне на световната икономика и в частност нашата са все още в сила и ще са един от основните фактори, който ще движи фондовата ни борса. Въпреки това очаквам aкциите на компании с добър фундамент и атрактивна пазарна цена да се покачат. Все още съществуват различни системни фактори, които, ако бъдат подобрени, ще допринесат за по-голям инвеститорски интерес към българските публични компании както в краткосрочен, така и в дългосрочен период. Такъв фактор е подобряването на комуникацията между инвеститорите и другите участници на българския капиталов пазар.
Стефан Ангелов, Варчев Финанс
Лоши данни ще затвърдят тренда
За посоката на движение на индексите от голямо значение ще бъде ситуацията, в която се намира пазарът при излизане на деветмесечните отчети и настроенията на участниците у нас. Ако те и ситуацията на международните пазари се запазят песимистични, не очаквам отчетите да повлияят за повишение, дори те да са по-добри от очакваните. В такава ситуация може би по-вероятно е при компаниите, които публикуват добри финансови резултати, ефектът да бъде незначителен. Тези, които оповестят влошаване на показателите си, могат да продължат да губят. Данните, които могат да върнат оптимизма на играчите, са подобряване на финансовите резултати на банковия сектор в САЩ и стабилизиране цените на недвижимите имоти . Тези сигнали могат да върнат доверието във фондовите пазари.
Стоименка Тонова, Банка Пиреос
Пречат ниска ликвидност и обеми
След по-слабите летни месеци борсата се оживява през септември и особено след излизане на деветмесечните резултати. Тази година обаче едва ли ще можем да разчитаме на такъв вариант, тъй като негативната тенденция продължи по-дълго от очакваното. Кризата на БФБ по-скоро се задълбочи, отколкото да има признаци за съживяване на търговията. Със сигурност финансовите данни ще донесат някакво раздвижване, но едва ли ще са факторът, който да обърне тренда. Ниската ликвидност и малките обеми са основните пречки, които може да бъдат отстранени само с осезаемото присъствие на основните играчи. Става въпрос за завръщане на чуждестранните инвеститори и за по-активно участие на местните договорни фондове (след като бъде преодоляна вълната на обратни изкупувания). Веднъж върнато, доверието на инвеститорите би възстановило големите обеми, а оттам биха дошли и по-значителните промени в посока устойчиво повишение на индексите.
Владимир Малчев, Бултренд Брокеридж
Алчност и страх сред играчите
Пазарът показа през последните месеци, че финансовите отчети нямат никакво значение в краткосрочен план за движението на акциите. При бичия пазар добър отчет само усилваше позитивизма, докато при мечия тренд в момента само по-слабите финансови резултати на дадена компания резултират в по-силни разпродажби на акциите й, а позитивните отчети се пренебрегват. Разбира се, всеки отчет дава повече информация на анализаторите при намирането на фундаменталната оценка на компаниите, която ще има значение в по-дългосрочен план. В момента борсата е подвластна най-вече на фундаментите в психологията на инвеститорите - алчност и страх. Промяна в настроението може да дойде при успокояване на международните пазари, придобиване на значима публична компания от чуждестранен инвеститор на цена, далеч над пазарната, и възможността за още по-рязко потъване на цените на акциите, да провокира интерес на външен спекулативен капитал.