Как бизнесът и светът ще преодолеят тежкото изпитание, в което се намират
Световно признатият експерт по комуникации и старши вицепрезидент "Глобални комуникации" във Филип Морис Интернешънъл Мариан Злацман вярва, че обединението е начинът
Животът е изпълнен с редица парадокси, формиращи човешкото битие, а един от най-ярките и актуални примeри за това е настоящата ситуация, в която всички се намираме. В момента, за първи път от много време насам, целият свят е сплотен, но това единство не носи със себе си чувство на радост, тъй като е резултат от всеобща болка и безпокойство, а те са две от най-нестабилните основи, върху които може да стъпи крехкият строеж на задругата. Въпреки всичко, като всяко друго повсеместно изпитание и това носи дълбоко в сърцевината си възможността за прозрение, че в крайна сметка съединението действително прави силата, както гласи и националният девиз на страната ни. Да, солидарността крие множество преимущества, които трябва да се научим не само как да ценим, но и как да задържим, защото по ирония на съдбата ние, хората, се обединяваме най-често тогава, когато сме изправени пред общо затруднение. Но ходът на историята неведнъж е доказал, че след като преодолеем препятствието, вместо да съхраним създалата се помежду ни спойка, ние някак неусетно я рушим. Затова ако е необходимо да си направим само едно заключение от днешното положение, което да ни е от полза в бъдеще, то би трябвало да гласи, че заедно сме способни на повече. За целта обаче е нужно да разберем стойността на протегната в помощ ръка - без значение дали ние сме тези, които я предлагат, или онези, които я поемат.
Именно тази наболяла за обществеността екзистенциална тема засегна Мариан Залцман в медийната среща на тема "Странни дни за комуникаторите и за света", която, предвид периода на социална дистанция и изолация, се състоя на единственото безопасно място за общуване напоследък - виртуалното пространство. Така от САЩ тя застана пред присъстващите, за да обсъди с тях очакванията към бизнеса и отговорностите на неговите лидери в периода на криза.
Мариан е световно признат експерт по комуникации, тя е сред най-награждаваните жени-експерти по връзки с обществеността и една от петте най-влиятелни трендспотъри. В същото време е автор на книги, колумнист в онлайн изданието на престижното американско списание "Forbes" и старши вицепрезидент глобални комуникации във Филип Морис Интернешънъл. Но въпреки всички свои постижения, както и особеностите на сферите, в които се изявява, тя говори съвсем разбираемо - на езика на милосърдието, лишен от сложните термини, изисквани от професията ѝ.
По нейно мнение единственото спасение за световния бизнес, а и за човешката нация като цяло, е хуманността, която ще ни преведе отвъд трудната обстановка, заприличваща с всеки изминал ден все повече на бойно поле.
"Сега от компаниите и марките не се очаква да говорят, а да действат. Това е чудесен момент, в който специалистите по маркетинг попаднаха в комуникационен вакуум, какъвто не е съществувал преди. Какво трябва да прави всъщност вашата марка? Необходимо е тя да покаже, че е във връзка с нас, че е загрижена за общността, за служителите, за клиентите и икономическите трудности, които тази ситуация причини. Важно е да се каже: ние искаме марки и компании, които демонстрират, че са част от реалния свят, а в момента реалният свят изпитва болка и има нужда от подкрепа. Трябва да знаем, че сме част от това. Нужно е специалистите по маркетинг да помислят как да дадат своя принос по начин, който е личен. Наложително е да подкрепим фирмите, които изпитват затруднения, служителите, които са загубили работата си временно или за постоянно", каза тя.
Мариан допълни, че правилната посока в момента е ресурсите да бъдат насочени към тези, които могат да помогнат в борбата с разпространението на пандемията, разработвайки лекарства и ваксини. Тя подчерта, че това е много скъпо начинание, но ако големите организации поемат част от товара, то тогава бихме се справили по-бързо и с по-малко човешки загуби.
Разбира се, думите сами по себе си никога не са достатъчни, а стойността им идва едва тогава, когато бъдат подплатени с действия. А какво по-добро от личния пример? Затова, показвайки, че при наличие на и желание и добра воля това е съвсем възможно, Залцман изрази гордостта си от финансовата подкрепа както към общностите, така и служителите на Филип Морис, която компанията осъществи по света.
"На първо място трябва да мислим как да помогнем и подкрепим нашите служители и клиенти. Най-важното е да се погрижим за хората. Ние във Филип Морис Интернешънъл работим и помагаме активно от самото начало чрез инициативи в над 60 държави, където живеят и работят наши служители. Но освен това, разработихме набор от водещи принципи, които оповестихме, за да бъдат нашите служители спокойни за работните си места. Инициативите ни в общностите включват финансови дарения, дарения на материали и доброволчески принос. В нашите фабрики и лаборатории се разработват дезинфектанти за ръце, макси и шлемове, ние доставяме основни хранителни продукти на хора в рискови възрасти. Даряваме медицинско оборудване, като вентилатори и защитни маски за екипите по света. И това е нещо, което трябва да правим, защото това е правилното действие", отбеляза Мариан.
Тя също така сподели щастието си, че компанията не се е поддала пред лицето на масовата паника, подтикнала мнозина към безразсъдни действия, касаещи съдбите на хората. Напротив - успяла е да му се противопостави, твърдо заявявайки принципите си за финансова стабилност. Така нито един от техните служители не е изгубил работата си във време, когато трудовата заетост намаля само за миг.
"Аз няма за какво да се оплаквам", заяви Мариан.
А тези ѝ думи доказаха, че тя е роден лидер. И ако се питате "Защо?", ето го и отговорът: понеже е загрижена за благото на другите и го поставя пред своето собствено. Като човек, преживял два мозъчни тумора, тя много добре познава страха и болката, но е останала неподвластна на тяхното влияние. Нещо повече - тя е експерт, разполагащ с познанието, че устойчивостта идва с единството.
Мариан засвидетелства подкрепата си към малките бизнеси като редовно поръчва морковени торти за редица свои близки и познати от пекарната на своя приятелка в Пенсилвания, а също така в петъчните вечери изпраща пици на лекарите в болница "Elmhurst". Не се хвали обаче с това, стига ѝ да знае, че има възможността да окаже помощ на онези, които се нуждаят от нея.
"Сега трябва да сме малко по-съчувстващи, да проявим разбиране към стреса, да даваме малко повече обич, повече утеха, да сме по-склонни към сътрудничество", Залцман цитира губернатора на щата Ню Йорк Андрю Куомо, който никога не се е славил като мил човек, но е стигнал до истината, която всички трябва да осъзнаят, за да дойде краят на тази беда.
НАЙ
Тръмп ще наложи вторични мита до 50% на руския петрол, ако няма мирна сделка за Украйна
Германските автомобилни концерни страдат, докато конкуренция ги изпреварва през 2024 г.
Тръмп заяви, че "не му пука" дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
"Дойче бан" продава на търг стотици забравени велосипеди
Тръмп ще наложи вторични мита до 50% на руския петрол, ако няма мирна сделка за Украйна
Германските автомобилни концерни страдат, докато конкуренция ги изпреварва през 2024 г.
Тръмп заяви, че "не му пука" дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата
"Дойче бан" продава на търг стотици забравени велосипеди