България е подавала води от р. Арда за нуждите за напояване на земеделски земи в Гърция в замяна на доставка на електричество според условията на временно търговско споразумение. Това посочи изпълнителният директор на Националната енергийна компания (НЕК) Мартин Георгиев по време на изслушване в Народното събрание във връзка с намеренията след отправени искания от гръцка страна за сключване до края на май 2025 г. на дългосрочно търговско споразумение за осигуряване на регулирано водоподаване по река Арда за нуждите на земеделците в Северна Гърция.

Изслушването е по инициатива на Костадин Костадинов и Петър Петров от "Възраждане", като според изнесената информация, след като срокът на репарационното спораузумение за подаване на вода между Гърция и България от 1964 година е изтекло в средата на миналата година, НЕК е подписала временно търговско споразумение за продължаване на подаването на вода към Гърция със срок до 30 септември 2024 година.

"В изпълнение на одобрената от Министерски съвет преговорна позиция, НЕК електрическа компания е сключила временно възмездно споразумение в ролята си на оператор на каскада Арда, извършваща услугата регулирано водоподаване с региона на Източна Македония и Тракия, които са номинирани от гръцката страна като контрагент по това споразумение", каза Георгиев, цитиран от БТА.

"Споразумението е за подаване на регулирани количества вода през останалата част след изтичане на ангажимента по репарационното споразумение през миналия напоителен сезон на миналата година. По силата на това временно търговско споразумение НЕК е подала определните в преговорната позиция на Министерски съвет количества регулирана вода, като тези количества са определени със съобразяване на оттока от р. Арда и годишата обезпеченост на притока към язовирите през 2024 година", каза той.

По думите на директора на НЕК предоставянето на услугата по водоподаване на регулирани количества е възможно благодарение на функционалността на съоръженията язовир и ВЕЦ "Ивайловград", които са последното стъпало от каскада "Арда" и са на отстояние на около 4,5 км от гръцката граница. Това водоподаване се извършва реално чрез производство на електрическа енергия от ВЕЦ-а, каквото е основното предназначение на язовира и ВЕЦ "Ивайловград", каза Георгиев.

"Изпълнението на одобрената от Министерски съвет позиция за предоставяне на услугата водоподаване през периода на действие на временното търговско споразумение Националната електрическа компания е извършвала чрез производство на електрическа енергия от ВЕЦ "Ивайловград", което производство е било съобразено с нуждите на електроенергийната система на България за тези периоди за тези дни", посочи Георгиев.

"Използването на вода от язовирите, стопанисвани от НЕК, се определя съгласно месечен график за използване на водите, което се утвърждава от министъра на околната среда и водите при спазване на приоритети, които са заложени в Закона за водите. Съгласно този график чрез работата си водноелектрическите централи на НЕК приоритетно задоволяват нуждите за питейно-битово водоснабдяване и земеделските цели", обясни изпълнителният директор на НЕК.

Георгиев съобщи, че подадените към гръцката страна преработени води от ВЕЦ "Ивайловград" са изцяло в рамките на разрешените от МОСВ месечни лимити. Следва да се подчертае, че временното споразумение е сключено с възмезден характер в изпълнение на одобрената от Министерски съвет позиция. В замяна на предоставените количества регулирана вода, НЕК получава доставка на еквивалентно количество електроенергия в периода на зимните месеци, които се характеризират с повишеното потребление на електрическа енергия и тази доставка е в профил, който отговаря на нуждите електроенергийната система на страната през зимата, включително в днешния ден също се извършва такава доставка", каза Георгиев. Той поясни, че става дума за товар от 49 мегавата за три месеца за зимния период или общо около 30 000 мегаватчаса в профил, който отговаря на вечерен пик.

"Подаваните регулирани количества вода по силата на временното споразумение и преди това по силата на спогодбата от 1964 година не могат да се използват за задоволяване на водонапоителни нужди на България с оглед местоположението на ВЕЦ "Ивайловград" и непосредствената му близост до българо-гръцката граница", каза Георгиев.

Председателят на НЕК допълни, че в този регион няма техническа възможност и инфраструктура за прехвърляне на вода към други региони с наличие на земеделски земи у нас. Липсват земеделски територии, които да бъдат напоявани чрез дейността на каскадата, допълни той.

Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов поясни, че енергията, идваща от Гърция в рамките на това временно споразумение, възлиза на около 30 000 мегаватчаса, което задоволява нуждите на един средноголям български град в най-натоварения диапозон за електрическата система от 16:00 до 22:00 часа вечерта. По думите му това помага за пестене на вода от мощностите на НЕК.

Сделката е изцяло в интерес на България, като това се доказва от повишените количества в каскадата с близо 190 млн. кубически метра налични, каза Самандов.

"Искам да подчертая в края на отоплителния сезон, в който се намираме, че водните обеми, складирани в язовирите, оперирани от НЕК, са близо 70 процента от капацитета им", допълни Самандов.