Еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност, междуинституционалните отношения и прозрачност Марош Шефчович, обяви днес, че администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп "не изглежда да е ангажирана" с провеждането на разговори за избягването на търговска война с Европейския съюз. Изявлението на Шефчович идва два дни преди да влязат в сила по-високи мита върху вноса в САЩ на стомана и алуминий, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Марош Шефчович заяви пред журналисти в Брюксел, че през миналия месец е посетил Вашингтон, за да започне диалог с администрацията на Тръмп, благодарение на който да бъдат избегнати "ненужни мерки и контрамерки".

Бяха набелязани теми от взаимен интерес, които "трябва да бъдат развивани", посочи Шефчович.

"В края на краищата обаче, не можете да ръкопляскате само с едната си ръка. Американската администрация не изглежда да е ангажирана с намерение да сключи сделка (с ЕС)", отбеляза еврокомисарят, който отговаря за търговската политика.

Марош Шефчович изтъкна, че никой не печели от високите мита. Партньорите, чиито търговски обмен възлиза на 1,6 трилиона евро, трябва да бъдат "изключително внимателни", посочи Шефчович.

Ние сме готови за преговори, но ако тази ситуация не стигне до положителен резултат, сме готови "винаги да защитим от неоправдани мита европейските компании, работници и потребители", подчерта европейският комисар.

"Ако разгледаме търговските отношения между САЩ и ЕС, общата картина е доста балансирана. ЕС облага средно американските продукти с 0,9%, докато европейските продукти се облагат с 1,5% в САЩ". Това Шефчович каза миналия месец пред Американския предприемачески институт (American Enterprise Institute) във Вашингтон.

За определени продукти обаче "и в двете страни съществуват по-високи мита", добави европейският комисар, като посочи за пример вноса на американските автомобили в Европа и европейските пикапи в САЩ.

"Понякога митата се увеличават повече за определени сектори в САЩ: американските селскостопански продукти се облагат с 3,5%, когато пристигат в Европа, докато европейските селскостопански продукти се облагат с 5,7% в САЩ", отбеляза още еврокомисарят.

"Ако погледнем общата картина, няма основание за внезапно и едностранно увеличаване на митата от страна на САЩ", настоя Шефчович.

Търговският дефицит на САЩ с ЕС в стоки за 2024 г. е в размер на 235,6 млрд. долара, но като се включат и услугите, дефицитът спада до около 50 милиарда долара.

ЕС може да бъде засегнат особено силно от плана на Тръмп за "реципрочни мита".

"Така че, ако ще говорим за намаляване на митата, дори за премахване на митата, да кажем за промишлени продукти, това ще бъде нещо, което сме готови да обсъдим. Готови сме да го направим", категоричен беше във Вашингтон Шефчович.

ИЗБРАНО