Сушата в България е засегнала около 10 милиона декара и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната, съобщи БНР, като се позова на свои източници от бранша.

Слънчогледовото масло обаче не се очаква да поскъпне съществено - недостигът на българско производство, ако има такъв, ще бъде компенсиран от внос. 

При слънчогледа добивът се движи някъде около 100 кг/дка, а при царевицата е около 200, което е с над 50-60% под нормалното. Загубите наистина са много сериозни, смята председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов  

Той е категоричен, че средствата, в размер на близо 11 милиона евро, с възможност за 200% национално съфинансиране, които се отпускат на България от европейския земеделски кризисен резерв, ще са крайно недостатъчни за покриване на загубите от ниските добиви.

"Относно сумата 10,9 милиона евро за България е изключително малко на фона на загубите, които със сигурност ще отидат почти към милиард."

"Самото зърно е като заспало, сухо, едва ли има някакъв протеин. Има проблем с токсин, който, доста неочаквано, явно при суша се получава. Ситуацията е много тежка, да не кажа катастрофална, защото, освен сушата, към кризата се добавят и ниски цени - 35 стотинки. 350 лева за тон, което на 160 кг добив прави приход 56 лева. Очаквам ще има колеги, които ще обявят фалит", коментира Цанка Нацева - председател на Сдружението на зърнопроизводителите в Ловеч - един от най-засегнатите от сушата региони с насаждения от царевица. Тя прогнозира фалити на земеделски производители заради сушата.

Не се очаква голямо поскъпване на олиото. Ако има повишаване на цената, то ще бъде в порядъка между 5 и 10%. Това каза междувременно по БНТ председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Заради слабата реколта в страната се очакваше да има повишение на цената.

Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%, смятат експерти.

Чувствително увеличение в цената на олиото, за каквото предупреждават производители и преработватели на слънчоглед, няма да има. Европейският и световният пазар са баласирани и цените остават непроменени повече от половин година.

"Винаги, когато родното производство е по-малко, не е добре. Но на пазара празно няма. Естествено ще компенсираме високата вътрешна цена с цена от внос", отбеляза председателят на ДКСБТ.

Владимир Иванов категорично отрече ситуация като тази от преди две години, когато цената на олиото скочи със 100%.

"Ако има някакво покачване, то ще е с малки проценти, ще е плавно и в никакъв случай няма да се видим в ситуацията от 2021-2022 година. Ще има ситуация - може би между 5 и 10%. Много силен вероятностен фактор е как то ще съчетае търсенето и предлагането, но в никакъв случай няма да видим екстремни кризи", заключи Владимир Иванов.