КФН ще контролира търговията с криптовалута
Доставчиците на услуги за криптоактиви ще трябва бъдат вписани в Търговския регистър
Търговията с криптовалути в България ще бъде законодателно регулирана. Предложението за Закон за пазарите на криптоактиви трябва да въведе някои европейски регулации. Това пише в мотивите на регулаторната рамка, публикувана в правителствения Портал на обществени консултации. Общественото обсъждане е до 20 септември.
Комисията за финансов надзор (КФН) ще контролира всички дейности на създателите на токени и доставчиците на услуги за криптоактиви. Упоменати са сроковете за издаване на лиценз за тяхната дейност, както и наказания при неизпълнение на разпоредбите.
Причината за решението да не се прави отделен държавен крипторегулатор произтича от това, че създаването на ново звено в рамките на КНФ ще е съпроводено от по-малки разходи и освен това ще може да се разчита на съдействие от съществуващата обща администрация на комисията.
Издателите на токени ще са длъжни да управляват отделен резерв от активи за всеки токен. Във всяко време те трябва да разполагат със собствени средства на стойност поне 350 000 евро, 2% от средната стойност на резерва от активи или 1/4 от фиксираните режийни разходи за предходната година.
Доставчиците на услуги за криптоактиви ще трябва бъдат вписани в Търговския регистър.
Същевременно Европейската централна банка (ЕЦБ) и БНБ са определени като органи за банков надзор, в съответствие с разпределението на правомощията между тях. БНБ ще упражнява надзор, но за кредитните институции, които ще се занимават с криптовалути. Заради борбата с прането на пари от август 2020 г. в България действа регистрационен режим за занимаващите се с криповалути.
Регламентът относно пазарите на криптоактиви (РПКА) ще се прилага от 30 декември 2024 г.
Лицензираните пазарни оператори, които желаят да управляват платформа за търговия с криптоактиви съгласно ще могат да предоставят тази дейност без изричен лиценз и след уведомление до КФН и предоставяне на необходимата информация по изискванията на Регламента.