Еврото поскъпна до над 1,15 долара в междубанковата търговия
Сегашната сила на единната валута към момента е от полза за потребителите и предприятията, които могат да купуват американски продукти на по-ниски цени
Курсът на еврото се повишава до над 1,15 долара тази сутрин, съобщиха германски финансови издания.
Още по темата
В междубанковата търговия във Франкфурт единната европейска валута се котираше за 1,1545 долара към 8:51 ч. българско време.
Европейската централна банка определи в петък следобед референтен курс на еврото от 1,1360 долара.
Макар спечелените от еврото позиции да се дължат в голяма степен на бягството от долара поради протекционистката политика на Доналд Тръмп, силата на общата европейска валута отразява и нарастващото доверие в икономиката на еврозоната.
В очакване на европейското възстановяване на фона на икономическата несигурност в САЩ много чуждестранни инвеститори преминават от доларови позиции на европейски акции и облигации, което допълнително засилва стойността на еврото.
Силата на еврото се дължи и на различията в паричната политика. Европейската централна банка (ЕЦБ) неколкократно понижи лихвените проценти в отговор на упоритата инфлация в някои части на еврозоната, докато Фед запази по-високите лихвени проценти за по-дълго време, което накара инвеститорите да предпочетат единната валута.
Плюсове и минуси на по-силното евро
Сегашната сила на единната валута към момента е от полза за потребителите и предприятията, които могат да купуват американски продукти на по-ниски цени - въпреки че много европейци бойкотират американските стоки заради агресивната търговска политика на Тръмп. Туризмът в САЩ също поевтиня за европейците, а стоките в долари, като петрол и газ, станаха по-достъпни.
Това е добре дошло облекчение за производителите от еврозоната, които все още се борят с поскъпналата енергия заради пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Ребека Кристи смята, че европейските авиокомпании и военните също могат да се възползват от по-евтините цени на новите самолети, които се купуват в долари.
"В същото време някои европейски износители може да усетят ефекта от поскъпването на стоките им за останалата част от света", допълва представителката на Bruegel. Германия се смята за най-уязвима от силното евро, тъй като миналата година износът представляваше около половината от нейния БВП. По-силната валута оскъпява германските автомобили, машини и химикали в момент, когато най-голямата европейска икономика се бори с високите цени на енергията, слабото световно търсене и силната конкуренция от страна на Китай.
Макар някои валутни търговци да прогнозират, че еврото може да продължи да укрепва спрямо зелените пари до края на годината, повечето големи инвестиционни банки предвиждат, че то ще се движи около сегашните си нива. "В момента всичко е изключително несигурно и не е ясно дали еврото ще продължи да поскъпва спрямо долара", казва и Ребека Кристи от мозъчния тръст Bruegel.