Вълнуващо дело за уникалните $56 млрд., дадени от Tesla на боса, най-богатия човек на света
Дребен акционер се надява да докаже по време на петдневния съдебен процес, че Илон Мъск е използвал влиянието си над борда на производителя на електрически автомобили, за да наложи плащанията през 2018 година
Предизвикалият голям публичен интерес пакет от плащания на стойност 56 милиарда долара, който Tesla предостави на боса Илон Мъск през 2018 г., се оспорва в американски съд. В понеделник, 14 ноември, започна съдебният процес по обвиненията от акционер на Tesla, че пакетът възнаграждения е бил обусловен от лесни за постигане цели и инвеститорите са били подведени, за да го одобрят, съобщиха световните агенции. Очаква се Илон Мъск да изрази позицията си по темата по-късно тази седмица.
Пакетът плащания обвързва компенсацията за Мъск с целите за представянето на компанията, като цена на акциите и рентабилност.
Акционер на "Тесла" се надява да докаже по време на петдневния съдебен процес, че Мъск е използвал влиянието си над борда на производителя на електрически автомобили, за да наложи пакета от 2018 година, който дори не изисква от него да работи на пълно работно време в "Тесла".
Мъск, най-богатият човек в света, ще свидетелства в сряда (16 ноември), заяви вчера пред съда в Уилмингтън, щата Делауеър, Грег Варало, адвокат на акционера Ричард Торнета.
Акционерът настоява съдът да отмени пакета плащания, чиято стойност е шест пъти по-висока от комбинираните заплати на 200-те водещи изпълнителни директори през 2021 година, според Амит Батиш от компанията за проучвания "Екуилар" (Equilar) .
Пакетът плащания е шест пъти по-голям от заплатите на топ 200 главни изпълнителни директори на Америка взети заедно през 2021 г., според последните изчисления на Equilar.
Мъск и директори в "Тесла", които също са обвиняеми, отричат обвиненията. Те се аргументират, че пакетът е изпълнил заложената цел - да гарантира, че предприемачът ще ръководи успешно "Тесла" през критичен период, което е довело до десетократно поскъпване на акциите на компанията.
Одобрението на пакета от възнаграждения, който позволи на Мъск да закупи акции на Tesla с голяма отстъпка, ако фирмата изпълни целите, се разглежда като вот на доверие към него.
Айра Ерънпрайс, член на борда на Tesla от 2007 г., каза пред съда в понеделник, че предназначението на пакета е било да държи Мъск ангажиран с Tesla, вместо да напусне и да иде другаде, съобщи БиБиСи.
Повече от 70% от акционерите на Tesla гласуваха "за", въпреки че в делото се казва, че много от тях са хора, тясно свързани с Мъск.
Ричард Торнета, малък акционер, има бизнес с продажба на части за автомобилни стерео системи. Той смята, че Tesla е подвела обществеността, като е прогнозирала, че целите пред компанията са трудни за постигане, докато всъщност компанията винаги е очаквала, че ще ги постигне.
Процесът се наблюдава от съдията, който беше и съдия по делото между Мъск и Twitter. Този спор приключи, преди да влезе реално в съда, когато Мъск се съгласи да купи платформата за 44 милиарда долара, както беше първоначално обещано. Анализаторите предполагат, че сега Мъск има по-добри шансове за победа.
Директорските бордовете имат широки правомощия да определят заплащането, въпреки че са изправени пред по-висока летва, ако съответният служител е основен акционер. В делото се казва, че бордът на Tesla е бил твърде тясно свързан с Мъск, за да се смята за независим, тъй като е бил пълен с приятели на предприемача и неговия брат, отбеляза БиБиСи.