Разместване на върха: Пони Ма отново е най-богатият човек в Китай
Магнатът в бизнеса с бутилирана вода Джун Шаншан отстъпи мястото след кратко завръщане на върха
Съоснователят на Tencent Holdings Пони Ма се завърна на челно място в класацията на богатите в Китай - поредният милиардер от технологичния сектор, постигнал този статут.
Още по темата
По-слабите икономически данни за втората по големина икономика в света изпратиха цените на някои листнати в Хонконг акции надолу в понеделник, позволявайки на Ма да задмине магната в бизнеса с бутилирана вода Джун Шаншан със състояние от 43,9 млрд. долара, сочат данни на индекса Bloomberg Billionaires Index.
Самият Джун остава на 3-о място, а втори се нарежда Джан Имин, основател на частния собственик на TikTok - ByteDance.
Богатството на Ма нарасна наскоро, след като представянето на Tencent задмина това на сходни по размер конкуренти, благодарение на подновения интерес към гейминга в Китай.
Успехът на игри като DnF Mobile и Black Myth: Wukong - културен подем, който тя подкрепи, заедно с обещания за подкрепа от страна от Пекин, помогна на Tencent да достигне нива, невиждани от епохата на интернет по времето на COVID-19.
Увеличаването на богатството на Ма се случва, след като през по-голямата част от последните 2 години китайските власти се опитваха да въведат своя ред в най-влиятелните технологични фирми в страната, включително Alibaba Group и Didi Global. Това обаче доведе до намаляване на доверието на инвеститорите и предприемачите и охлади частния сектор, който ключова роля в задвижването на китайското икономическо чудо от последните десетилетия.
Ма, който някога олицетворяваше управляващата класа извънредно богати китайски технологични магнати, също бе пометен от чистката. Но за разлика от по-популярните си колеги, основателят на Tencent винаги е стоял встрани от светлините на прожекторите.
Неговото състояние още е надолу с 40% спрямо пика си от януари 2021 г., показва индексът на Bloomberg. Той е третият, който получава статута на най-богат човек в Китай от юли насам, след като рекордните разпродажби изтриха милиарди от богатствата на най-заможните в страната. Те разкриха и задълбочаващите се инвеститорски притеснения за здравето на най-голямата икономика в Азия.
Колин Хуанг, основателят на PDD Holdings, запази короната за само 18 дни миналия месец, преди да изненада собствените си инвеститори с мрачна прогноза за своята компания за онлайн търговия, известна като компанията майка на Temu.
Ма основава Tencent през 1998 г. с пари, които е изкарал от предишен проект, в размер на 500 000 юана (70 450 долара), което се равнява на средната китайска заплата 62 години по това време. Той изучава компютърни науки университета в Шънджън и става софтуерен разработчик, преди да съоснове Tencent с четирима други съмишленици.
Най-големият издател на видеоигри беше лидер на пазара, преди властите в Китай да се намесят, и в пика си бе на 5-о място в списъка с най-високо оценявани компании в света. Tencent също натрупа акции и в Tesla, Reddit, Snap, Spotify Technology и редица други марки в развлекателния сектор.
По това време Ма беше сред китайските милиардери, натрупали голяма част от състоянието си благодарение на икономическия растеж, превръщайки се в най-богатия човек в страната през юни 2020 г. Основна част от богатството на Ма идва от дела му в Tencent, сочат данните на Bloomberg Billionaires Index.
След ходовете на Китай за ограничаване на влиянието на технологичните компании и изкореняването на корупцията, свързана с "хаотичната" експанзия на капитал, Tencent намали размера си, излизайки от инвестиции, като правителството нареди на компанията да преразгледа финансовия си бизнес.
Междувременно стана ясно, че броят на най-богатите хора в света се е увеличил значително през последните 10 години, като най-значително е нараснал в Китай. Това се посочва в доклад, изготвен от консултантските компании "Ню уърлд уелт" (New World Wealth) и "Хенли енд партнърс" (Henley & Partners), цитирано от CNBC и БТА.
Свръхбогатите, които притежават поне 100 млн. долара, са достигнали 29 350 души в целия свят. Броят им се е повишил с 54%, като най-съществено е нараснал именно в Китай и САЩ.
"През последните десет години броят на най-богатите хора в Китай е нараснал със 108%. Азиатската страна изпреварва дори САЩ, където свръхбогатите са нараснали с 81% за същия период", се посочва в доклада.
Увеличаването на броя на свръхбогатите в Китай до голяма степен се дължи на бързото забогатяване на създателите и на високопоставени мениджъри на редица технологични и индустриални корпорации. В момента в Китай живеят 2350 души, които притежават най-малко 100 млн. долара.