Кои са ефективните методи, с които да намалим използването на пластмаса
Пластмасата е един от най-популярните и често срещани материали на нашето съвремие. Използваме я близо 20 пъти повече, отколкото преди 50 години. Причината е, че този материал има множество предимства. Едни от най-важните ѝ характеристики са, че тя е с ниско тегло, леснодостъпна, хигиенична и е много удобна за транспорт. Влагането ѝ в производството на автомобили и самолети, да речем, ги прави много по-леки, с което значително се намалява изхвърлянето на въглеродни емисии в атмосферата. Същото важи и при транспортирането на стоки в пластмасови опаковки. Пластмасата също така запазва свежестта на хранителните продукти и позволява по-надежден и дълготраен срок на годност.
В същото време обаче пластмасовите отпадъци са причина за множество проблеми, свързани с околната среда и поддържането на екосистемите на планетата. По данни на Европейската комисия в момента само в океаните има над 150 милиона тона пластмаса, която застрашава живота в тях и нанася както екологични, така и икономически загуби. Колкото и да ни се иска обаче, не е възможно напълно да спрем употребата на пластмаса и да я изключим от нашия живот още от утре. Ето защо е много важно да намерим начин да намалим употребата ѝ. Един от ефективните методи за това е, като оптимизираме нейния живот чрез рециклиране. По този начин намаляваме използването на редица суровини и процеси, нужни за производството на нова пластмаса. Намаляваме потреблението на енергия, необходима за производството на нова пластмаса, което също води до генерирането на по-малко въглеродни емисии. Не на последно място - това е и начинът да намалим количеството твърди пластмасови отпадъци в природата.
Всичко това е причината все повече компании в световен мащаб да се насочат към използване на рециклирани материали. Положителен пример на българския пазар е Лидл България, която от години работи в посока намаляване на употребата на пластмаса в унисон със своята стратегия Reset Plastic. В магазините на Lidl се продават само торби за пазаруване за многократна употреба, които не само че са напълно рециклируеми, но и са направени от 80% рециклат. Друг пример за въвеждането на мерки по отношение на кръговата икономика са и подобренията на опаковките на продуктите собствена марка на компанията. От 2020 г. тарелките за прясно месо се произвеждат от над 90% рециклирана пластмаса, 100% рециклируеми са и спестяват до 16% пластмаса на опаковка. Намаленото им тегло спомага за спестяването на над 30 тона пластмаса на година. Част от опаковките на почистващите препарати собствена марка W5 също са направени от 100% рециклиран материал и са рециклируеми. Потребителите могат да разпознаят значимите оптимизации в опаковките по логото "Опаковано отговорно - опаковано с грижа за околната среда". Lidl също така предлага на своите клиенти и достъпни промоционални стоки за бита собствена марка, направени от 100% рециклат, както и дрехи и обувки с текстилна част от 100% рециклиран полиестер. Част от пластмасовия отпадък за тяхното производство е събиран от замърсени крайбрежни райони. Повече за меркитe, които Лидл България прилага по отношение на пластмасата и използването на рециклирани материали, може да видите във видеото по-долу:
Въпреки навлизането на алтернативни на пластмасата материали, те все още не могат да бъдат използвани напълно ефективно в голям мащаб. Ето защо влагането на рециклирана пластмаса в продукти и опаковки изглежда едно от разумните решения за справяне с проблема с пластмасовия отпадък и опазването на природата.
А ако искате и вие да допринесете за намаляването на пластмасовия отпадък, ви предлагаме няколко малки стъпки, които може да приложите в ежедневието си:
- Избягвайте пластмасата, когато е възможно, и събирайте разделно останалата.
- Съхранявайте продукти като подправки, спагети, бобови храни и др. в стъклени буркани и рециклирайте опаковките им.
- Не забравяйте торбичката си за многократно пазаруване, когато отивате до магазина.
- Когато купувате плодове и зеленчуци, използвайте торбички за многократна употреба вместо найлонови.
- Когато си взимате кафе или чай, използвайте своя чаша за многократна употреба вместо еднократна.
- Взимайте обяда си за работа или за излет в кутия за многократна употреба, която носите от вкъщи, вместо в пластмасов плик или опаковка.
Източник: https://corporate.lidl.bg/otgovornost/reset-plastic
Материалът е предоставен от Лидл България.
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори