"Главболгарстрой" сe присъедини към Глобалния договор на ООН и Българската Мрежа на инициативата. С включването си в най-големия световен форум за устойчиво развитие, компанията затвърждава дългогодишния си ангажимент към прозрачност в работата си и съблюдаването на обществения интерес чрез внедряването на устойчиви и отговорни бизнес практики в строителния процес.

Глобалният договор на ООН е най-голямата световна инициатива за корпоративна устойчивост, която има повече от 23 000 членове в над 160 държави.

"Принципите, ценностите и разбиранията, които "Главболгарстрой" залага в своята бизнес стратегия и във всекидневната си работа съответстват на глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и подчертават решимостта на компанията да бъде лидер в иновациите в строителството", отбеляза председателят на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг" Калин Пешов.

С партньорството по глобалната инициатива строителният холдинг потвърждава постоянния си стремеж към усъвършенстване на управленските практики, като поставя акцент върху икономическия растеж, високото качество и прилагането на международни екологични, социални и етични стандарти. Компанията следва стриктна инвестиционна програма за обновяване използваната строителна механизация и оборудване, с намерението да намалява своя екологичен отпечатък и да повиши сигурността на работното място. Нейни приоритети са увеличаване на потреблението на електрическа енергия от възобновяеми източници и намаляване и връщане за повторна употреба на потребяваните количества вода.

В рамките на срещата по повод присъединяването Калин Пешов и Димитър Цоцорков, председател на Националния съвет на Българската мрежа на Глобалния договор, очертаха конкретни цели, насочени към насърчаване на отговорно корпоративно поведение, създавайки дългосрочна стойност, както за бизнеса, така и за обществото. По време на разговорите беше поставен акцент и върху възможността за разширяване обхвата на устойчивите практики и социалната отговорност на бизнеса, чрез ангажиране на предприятията, участващи във веригата на доставки.

Участниците в срещата изтъкнаха също така, че стремежът към продуктови и технологични подобрения, които вземат под внимание намаляване потреблението на енергия, първични материали, справяне с проблема със строителните отпадъци, е в основата на бъдещото устойчиво развитие на този водещ за икономиката сектор.

Същевременно от корпоративната група на "Главболгарстрой" обявиха, че компанията от години е ангажирана и със създаването на ефективна мрежа от партньорства, която да адресира съвременните секторни предизвикателства и утвърждаването на България като водеща страна в строителните иновации.

За Българската Мрежа и Глобалния договор на ООН

Българска мрежа на Глобалния договор (БМГД) на ООН обединява компании, неправителствени организации и образователни институции и от основаването си през от 2011 г. е най-активната организация в страната в сферата на устойчивото Развитие. Професионалната експертиза на Мрежата е градена повече от десетилетие в рамките на най-голямия световен форум за устойчивост, дефинирал понятието ESG - Глобалния договор на ООН.

Доброволната инициатива на бившия генералния секретар на ООН Кофи Анан обединява бизнес и неправителствени организации, академични институции, градове и агенции на ООН в глобален форум в подкрепа на устойчивия растеж и гражданското общество. 10-те принципа на Глобалния договор на ООН са насочени към прилагане на отговорни бизнес практики в сферата на правата на човека, трудовите норми, опазването на околната среда и борбата с корупцията.

Седемнадесетте конкретни Цели за устойчиво развитие на ООН (ЦУР) са световна инициатива, насочена към решаване на глобални проблеми като бедност, глад, неравенство, изменение на климата и други. Тези цели се стремят да постигнат баланс между икономически растеж, социално благополучие и опазване на околната среда, за да подобрят качеството на живот по целия свят и да запазят планетата за бъдещите поколения.

Съдържанието е предоставено от партньор на медията