Донко Узунов е новият изпълнителен директор на ДКК
Поредна смяна на върха на холдинга
Донко Узунов е новият изпълнителен директор на "Държавна консолидационна компания" ЕАД (ДКК). Той е вписан в Търговския регистър с днешна дата, съобщи Министерството на икономиката и индустрията.
Още по темата
Министърът на икономиката и индустрията държи правата на собственост на акциите в капитала на едноличното държавно дружество.
В съобщението се отбелязва, че Узунов има над 10-годишен управленски и административен опит, като част от него в публични предприятия в ресора на министерството.
Донко Узунов е инженер и притежава магистърска степен по специалност "Строителство на сгради и съоръжения" от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София.
Министрите на икономиката и индустрията често сменят съставите на съвета на директорите, респективно на изпълнителните директори на ДКК ЕАД. Последната такава промяна направи и сега изпълняващият длъжността служебен министър - Петко Николов, на 13 май - месец след като зае поста при първия служебен кабинет на Димитър Главчев (на власт от 9 април). Тогава бяха сменени трима от борда на директорите. Тогава обаче поста си в борда запази Константин Стойчев, който остана изпълнителен директор, докато не беше сменен с Донко Узунов. Самият Стойчев бе директор по-малко от 8 месеца - за избора му в Съвета МИИ съобщи на 8 февруари. Тогава беше подменен целият състав на борда.
ДКК ЕАД е холдингова структура, в състава на която влизат "Ел Би Булгарикум" ЕАД, "Кинтекс" ЕАД, "Нити" ЕАД, ВМЗ ЕАД, "Авионамс" ЕАД, "Монтажи" ЕАД и др.
В отговор на депутатски въпрос последният редовен министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов на 19 януари каза следното:
"Към днешна дата идеята за създаването на ДКК, като холдингова структура, е видимо опорочена". Министърът отбеляза, че са допуснати редица злоупотреби и нарушения в управлението на компанията в минали години, генерирали милиони левове загуби. Сред тях са изхарчените без резултат над 500 млн. лева за ремонт на язовири, нереализираният правителствен комплекс и сключените поредица от договори за прехвърляне на вземания от страна на ДКК.
Богданов набеди компанията в систематично неизпълнение на Закона за публичните предприятия и припомни, че при встъпването си в длъжност са липсвали финансови отчети на ДКК за 2021 г. и за 2022 г., което е в неизпълнение на закона. Тогава Богданов каза, че всички нарушения са видими и са дадени на компетентните органи, като подчерта, че ДКК е постоянен обект на разследване от страна на прокуратурата.