Разпространените през последните дни твърдения за завишени цени на топлоенергията от ТЕЦ "Бобов дол" са неверни, заяви директорът на централата Чавдар Стойнев. Той уточни, че жителите на Бобов дол не се отопляват централно, тъй като в града липсва топлопреносна мрежа. Стойнев категорично отхвърли и внушенията за замърсяване от предприятието, както и за манипулации с биомаса.

Визията за бъдещето на ТЕЦ "Бобов дол" е свързана с преминаване към разнообразен горивен микс, обясни Чавдар Стойнев. Предвижда се централата да използва биомаса, биогаз, природен газ и водород. Идеята е да се постигне баланс между местни суровини, като биомасата, и вносни, като природния газ. Основната задача на ТЕЦ-а - производството на енергия и поддържането на стабилността на енергийната система - остава, но ще бъде допълнена от ползи за региона чрез устойчиво развитие и достъпни суровини.

Въглищата остават важни в настоящата енергийна обстановка, коментира Стойнев. Той припомни, че природният газ беше определян като преходно гориво, а сега Европа отново възлага надежди на ядрената енергетика. Според него, научният напредък може да предложи по-чисти начини за използване на изкопаемите горива. Недостигът на суровини в Европа и възможността за извличане на метали от въглищата са актуални въпроси, по които се работи активно, например в САЩ. Затова трансформацията в ТЕЦ "Бобов дол" започва с местни суровини, като миксът постепенно ще се обогатява. За тази цел са нужни и млади, добре подготвени специалисти, с каквито централата работи чрез сътрудничество с професионални училища.

ТЕЦ "Бобов дол" е повече от енергиен производител - той е ключов за баланса на системата, голям работодател, социално отговорна фирма и основа за бъдещ индустриален парк. Конкурентоспособността и устойчивостта са от значение както за самата централа, така и за региона и енергетиката на страната.

Експерти от ТЕЦ "Бобов дол" водят разговори с американската компания "Дженерал Електрик" за инвестиция в два парогазови модула, които в бъдеще може да станат четири. Планираната им обща електрическа мощност е 200 MW, а топлинната - също 200 MW. Турбините на "Дженерал Електрик" могат да работят с до 80% водород, като за целта ще се монтират специални дюзи.

Централата ще включи и природен газ в горивата си, което ще намали емисиите наполовина спрямо въглищата. ТЕЦ "Бобов дол" ще изгради със собствени средства газова връзка с националната мрежа, като процедурите по разрешителните са на финален етап. Планира се и инсталирането на пет газови когенератора с обща мощност 44 MW, които трябва да заработят през 2027 г.

В момента ТЕЦ "Бобов дол" работи с три енергийни блока с обща мощност 630 MW. Централата е важен стълб за стабилността на електропреносната мрежа у нас. Като най-голям производител на енергия в Югозападна България, тя използва основно кафяви и лигнитни въглища. Доставят ги четири мини в Кюстендилско, Пернишко и Софийско: "Бобов дол", "Перник", "Станянци" и "Бели брег". В производството се влага и обогатено енергийно гориво от "Брикел", получено чрез осушаване на въглища от "Мини Марица Изток". Това подобрява качествата на нискокалоричните маришки въглища и прави горенето по-ефективно.

Пряко в ТЕЦ "Бобов дол" работят около 1000 души, повечето от които са жители на Дупница и близките населени места. В четирите мини, които снабдяват централата с въглища, са заети още около 5000 души. Към тях трябва да се добавят поне 8000 души, чиято работа е непряко свързана с ТЕЦ-а и мините - те се занимават с ремонти, производство на оборудване, метали, тръби и други. Серопочистващите инсталации на централата са голям клиент на производител на хидратна вар в района. ТЕЦ "Бобов дол" използва предимно железопътен транспорт за доставка на гориво, което го прави най-големият потребител на жп услуги в региона. Затварянето на подобно предприятие би засегнало поминъка на най-малко 20 000 семейства.