Байрактар - зетят на Ердоган, за пореден път е данъчен рекордьор в Турция
Първите две места в класацията на данъкоплатците физически лица заемат лидерите на компанията "Байкар", производител на дронове
Селчук Байрактар, председател на Управителния съвет на турската компания за отбранителни технологии "Байкар" (Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.), е рекордьор в Турция по платен подоходен и корпоративен данък, съобщава турският информационен сайт Хаберлер, цитиран от БТА.
В класацията, базирана на размера на платените през 2023 г. данъци, на първо място се нарежда зетят на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган - Селчук Байрактар (женен за Сюмейе Ердоган), който освен председател на УС на "Байкар", е и технически директор на компанията. Именно той е и създателят на добилия световна слава дрон "Байрактар", доказал се с ефективността си в конфликти от Сирия до Азербайджан и Украйна.
Второто място в списъка заема неговият по-голям брат Халюк Байрактар, генерален директор на "Байкар".
Мустафа Рахми Коч се класира на трето място в списъка на данъчните рекордьори на Турция.
Имената на първите три места в списъка не са се променили в сравнение с 2022 г., отбелязва частният телевизионен канал НТВ.
Според данните, обявени от турската агенция по приходите, през 2023 г. Селчук Байрактар има начислени 1,95 милиарда турски лири данъци (28,85 млн. евро).
Халюк Байрактар е платил 1,68 млрд. лири (28,14 млн. евро), а почетният президент на "Коч холдинг" Мустафа Рахми Коч - 480 млн. лири (12,65 млн. евро).
През 2022 година Селчук Байрактар е внесъл данък общ доход за 564 милиона турски лири (около около 15 милиона евро (по днешен курс) - четири пъти повече от сумата, платена от Байрактар през 2021-а, когато той също бе най-големият данъкоплатец.
В началото на годината (на 6 януари) "Франкфуртер алгемайне цайтунг" писа, цитиран от DW, че оповестяването на иначе защитените данъчни данни не е станало без съгласието на засегнатите. Но то определено няма да навреди на президентския зет - щом обществеността го възприема като честен и голям данъкоплатец. Още повече, че не е изключено той да има и политически амбиции. Тъстът Ердоган няма право да се кандидатира още веднъж за президент (според сегашната конституция).
Селчук Байрактар, който е роден през 1979 година, е получил инженерното си образование в Турция и в САЩ и още като студент в Масачузетския технически институт започва да се занимава усилено с автономно летящи апарати - дронове и хеликоптери, разказва ФАЦ. През 2007 година се завръща в родината си и поема фирмата на баща си за авточасти.
Голямото търсене на байрактари
Служителите на компанията "Байкар" са 4000, средната им възраст е 29 години, а разузнавателните и бойните дронове, които произвеждат, се изнасят в 33 държави - от Украйна до Саудитска Арабия, припомня ФАЦ. По същата тема "Франкфуртер Рундшау" пък пише, че 50 процента от турския оръжеен износ обхваща дронове, както и управляеми и неуправляеми муниции, а Саудитска Арабия е най-големият клиент на "Байкар" за момента - предстои да ѝ бъде доставена продукция за три милиарда долара.
Нови разработки на "Байкар"
В момента Байрактар работи по проект за автономно летящ свръхзвуков изтребител, наречен "Къзълелма". Компанията "Байкар" разработва и космическа ракета, която издава амбициите на компанията в сферата на космическите технологии, посочи в публикацията си ФАЦ.
В самата Турция Селчук Байрактар е известна личност. Успехите му с високотехнологичните оръжия изпълват много от сънародниците му с гордост. В платформата Х (бивша Туитър) Байрактар има почти три милиона последователи.