Ако бъдат приети от Народното събрание, предложените от правителството промени в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) със сигурност ще доведат до сериозно увеличаване на данък сгради.

Предлага се размерът на данъка върху недвижимите имоти да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите, в границите, определени в закона. Заложено е също така на всеки две години да се актуализира базисната данъчна стойност за определяне на данъчната оценка на сгради.

Данъчната оценка е базата за определяне на годишния данък и таксата за битови отпадъци. Промяната на данъчната оценка на сградите ще доведе и до промяна - в посока нагоре, на данъка на имота. Най-силно ще се увеличат данъците на старите сгради в столицата и другите големи градове.

Общините отдавна настояват за промяна в Закона за местните данъци и такси, която да им позволи да осъвременят данъчните оценки на имотите - жилищни и нежилищни, и така да увеличат приходите от данък сгради, отбеляза "Сега". Основният им мотив е, че методиката за определяне на данъчните оценки не е променяна повече от 20 години. Миналата година сдружението вкара предложение в 48-то Народно събрание за завишаване на базисната данъчна оценка на квадратен метър площ с 35% като първа стъпка на поетапно доближаване до реалните цени на имотите. Тази промяна обаче не беше припозната от нито една парламентарна сила и така не намери място в закона, припомня изданието.

Наскоро изпълнителният директор на сдружението на общините Силвия Георгиева коментира, че актуализацията на данъчните оценки на недвижимите имоти се е оказала почти нерешима задача, защото нито една управляваща партия не проявява политическа воля да я направи през последните пет години. Заради това сега масово луксозни имоти в централните градски части, които са старо строителство, се облагат с прекалено ниски суми - по-ниски от данъка на маломерни жилища в новопростроени сгради в крайни квартали.

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обаче изрази несъгласие с предложените промени. Той напомни, че в програмата на ГЕРБ ясно е записано, че няма да позволят да се вдигат данъци. "Интересно защо след (местните) избори има мерки, които предвиждат драстично да се увеличат данъците върху жилищата", коментира днес Бойко Борисов, цитиран от БТА. Ще има данъци с 40-50 процента вдигнати, в нашата програма, допълни той.

В мотивите към вече внесения в Народното събрание законопроект  се казва, че намерението е да се осигури правна възможност общинските съвети да могат да определят различни ставки за населените места в общината, зоните в тях или вида на имотите, в съответствие с действащото сходно диференциране на ставките за патентния и туристическия данък. На тази база, по отношение на предложението за диференциране на ставките по преценка на общинските съвети по видове имоти, като възможност да се ползва действащото описание на видовете имоти, съгласно Приложение № 2 по ЗМДТ.

Отбелязва се, че правомощието на общинските съвети относно определянето на размера на местните данъци е конституционно гарантирано и като такова то не може да бъде ограничавано от текущото законодателство спрямо едни или други видове данъци.

С промяната ще бъде осигурена по-голяма гъвкавост на местно ниво и ще се осигури възможност да бъдат преодолявани съществуващите дисбаланси по отношение на данъчната тежест на територията на съответната община, смятат вносителите. 

Сред предложенията е и освобождаване от данък върху недвижимите имоти на сгради, получили сертификати с клас на енергопотребление "А" и на тези, получили сертификати, удостоверяващи, че са постигнати техническите изисквания за "сграда с близко до нулево потребление на енергия" по смисъла на Закона за енергийната ефективност.

Как се формира данъчната оценка

Данъчната оценка на сграда или на част от нея се определя (според Приложение №2 от ЗМДТ) по формулата: ДО = БС x Км x Ки x Кх х Кв x Ко x ПЛ, където:

ДО е данъчната оценка в левове; БС - базисната данъчна стойност на 1 кв.м. в левове; Км - коефициент за местоположение; Ки - коефициент за инфраструктура; Кх - коефициент за индивидуални характеристики; Кв - коефициент за височина; Ко - коефициент за овехтяване; ПЛ - площта на сградата или част от нея в кв. метра.

Базисната данъчна стойност (БС) се определя на квадратен метър в зависимост от конструкцията и вида на обекта (ПН, ПМ, М1, М2, М3).

Км се определя в зависимост от местонахождението на обекта (населено място, зона, строителни граници).

Ки се определя в зависимост от инфраструктурата в и около обекта (водопровод, канализация, електрофикация, телефонизация, топлофикация, улична мрежа).

Кх се определя в зависимост от разположението във височина на обекта, неговото физическо състояние и подобренията в него.

Кв се определя за за търговски, производствени и селскостопански обекти, когато височината на етажа е по-голяма от 4,0 м, за останалите обекти коефицентът е 1,0.

Ко се определя в зависимост от броя години от завършване на сградата до момента на оценката, като за първите пет години от завършване на сградата коефицентът е 1,0.

ПЛ това е площта или разгънатата застроена площ на сградата, като стойността на идеалните части от общите части на сградата е включена към данъчната базисна стойност. За складовите площи - мазета и тавани се приема 0,30% от площта им, когато са прилежащи към съответния обект.