Центърът за развитие на човешките ресурси, като Национална агенция по програмите "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност", проведе своята годишна Валоризационна конференция под надслов "Зелени технологии и устойчиво развитие в образованието и младежкия сектор". Форумът събра десетки експерти по зелена трансформация, научните и академичните среди, представители на институциите, неправителствения сектор и бизнеса. които се фокусираха върху инициативи, допринасящи за зеления преход чрез подкрепата на европейските програми.

Конференцията беше открита от министъра на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, който постави акцент върху стратегическата значимост на устойчивостта и дигитализацията за бъдещето на образованието. Той обяви и стартирането на нов международен проект, посветен на дигиталното благополучие, който ще бъде финансиран по програма "Еразъм+" с бюджет над 783 000 евро.

Изпълнителният директор на ЦРЧР Николай Спасов обяви каузата, която Центърът си поставя с тазгодишното издание на Валоризационната конференция - насърчаване разработването и прилагането на иновативни образователни подходи, които подкрепят устойчивото развитие и зелени технологии.

"Успехите, които отбелязваме днес, са резултат от колективната работа на всички участници в програмите "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност".

Вярвам, че чрез подкрепа на иновациите в зелените технологии можем да създадем устойчива основа за бъдещето. Двете програми са онези основополагащи европейски програми, благодарение на които заинтересованите могат да работят заедно за един по-устойчив свят, в който младите хора са посланици и двигатели на зелената трансформация", заяви Николай Спасов.

Зам.-министърът на МОСВ Михаела Крумова също отбеляза, че младите хора са носители на промяната. "Те виждат възможности там, където другите виждат препятствия. Важно е да продължаваме да инвестираме в програми, които развиват техния потенциал и изграждат нова екологична култура", посочи тя.

Зам.-министърът на младежта и спорта Петър Младенов подчерта: "Днес демонстрираме на практика как програмите на ЕС могат да служат като двигател за иновации и устойчиво развитие. Те са ключови за трансформирането на нашето общество и подготовката на младите хора за предизвикателствата на бъдещето."

Участниците в конференцията бяха приветствани с видео-обръщение и от Антоанета Ангелова-Кръстева - директор на ГД "Образование, младеж, спорт и култура" в Европейската комисия. "За да направим зеления преход успешен са ни необходими иновативни и креативни решения. Всичко започва с образованието и обучението.

Учащите на всякаква възраст трябва да придобият знания, умения и нагласи, които им позволяват да живеят по-устойчиво, да променят моделите си на потребление за едно по-справедливо и устойчиво бъдеще", заяви г-жа Ангелова-Кръстева.

Форумът включваше четири дискусионни панела, разглеждащи финансирането на зелени инициативи, иновативни подходи в образованието и интеграцията на устойчиви практики чрез европейските програми, като събра на едно място лидери в сферата на образованието, младежката политика, научните среди, бизнеса и неправителствения сектор, за да обсъдят ключови аспекти на зеления преход и устойчивото развитие чрез подкрепата на европейските програми.

По време на конференцията се състоя и тържествена церемония, на която бяха отличени със "Знак за качество" 35 проекта на детски градини, училища, университети и неправителствени организации, които демонстрират изключителен принос към устойчивото развитие и иновациите. Наградите, представляващи стилен плакет от скандинавски мъх, символизират отдадеността на ЦРЧР към създаването на екологична култура и зелено бъдеще.

Конференцията беше съпътствана от атрактивни образователни щандове на училища и организации от цялата страна. Своеобразните творчески работилници бяха насочени към развитие на лидерските умения на младите хора и споделяне на добри практики за интегриране на устойчиви решения в образователните и младежките програми с фокус върху опазването на околната среда.

Годишната Валоризационна конференция 2024 подчерта не само лидерската роля на ЦРЧР в насърчаването на устойчивото развитие, но и как европейските програми "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност" могат да бъдат катализатор за екологични и технологични иновации. С този форум, ЦРЧР затвърди своята роля на двигател на положителна промяна в образователната и младежката политика в България.

Dir.bg бе медиен партньор на събитието