Устойчивото развитие на фокус в годишния форум "Пауърс Съмит"
Добри практики и очаквания по темата споделиха бизнес лидери и експерти
Темата за устойчивото развитие в България беше дискутирана от експерти, бизнес лидери и представители на политическите формации и правителството по време на третото издание на форума "Пауърс Съмит" (Powers Summit), който се проведе на 7-ми ноември в София Тех Парк в гр. София, предаде БТА.
Много сме далеч от постигането на устойчивост, каза Дарина Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа на глобалния договор на ООН в дискусионния панел, модериран от доц. д-р Марина Стефанова. По думите й има много какво да се направи по тази тема. Конкретното искане е целите за устойчиво развитие да бъдат изведени на дневен ред. Според нея тази тема присъства в някои документи, но се вижда, че страната ни сякаш няма ясен стремеж за развитие.
Д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България, вицепрезидент на SGI Europe и член на Европейския икономически и социален комитет, счита, че преходът към устойчивост е единственият възможен избор, но за постигането й е важно да не се загуби конкурентоспособността. Първостепенна роля е да се постига икономически растеж. За целта трябва да се ускорят инвестициите и по-конкретно зелените инвестиции, заяви д-р Ангелова на годишния форум, който събира на едно място видни експерти, представители на бизнес асоциации, синдикати и бизнес лидери заедно с правителството и народни представители.
Зам.-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева изтъкна, че трябва да се ускори работата по създаване на депозитна система в България и промяна в методиката за изчисляване на такса "битови отпадъци" на база генериран отпадък, което "ще отключи апетита на индустрията" за преход към кръгова икономика. Минчева добави, че в рамките на година може да се въведе система за разделно събиране на опаковки в България.
Бойко Костов, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС), обясни, че трябва да се гарантира в закона по-голямата надеждност на информацията относно устойчивото развитие. Международният стандарт за надеждността на тази информация ще бъде готов до края на годината и този стандарт може да бъде записан в Закона за независимия финансов одит.
В тазгодишния форум от страна на водещите бизнеси в страната, работещи активно в сферата на устойчивото развитие, се включиха ПроКредит Банк, Филип Морис България и Джапан Табако Интернешънъл - България.
Камелия Минева - член на Управителния съвет и изпълнителен директор на "ПроКредит Банк", заяви, че частният сектор има нужда от подкрепа и властта може да изиграе доста ключова роля по отношение на информираността. Според нея има достатъчни ресурси за финансиране на различни инвестиции. Проблемът е, че бизнесът не е наясно защо трябва да върви по пътя към устойчивостта. Затова "ПроКредит Банк" работи много активно в тази посока.
Анелия Иванова - мениджър връзки с обществеността във Филип Морис България, представи прогреса на компанията в областта на устойчивото развитие на глобално и местно ниво и заяви, че корпорацията се е превърнала в лидер в трансформацията в тютюневата индустрия към бъдеще без дим. Именно визията за изграждане на свят без тютюнев дим и прилагането на подхода за намаляване на вредата от тютюна чрез научно доказано по-малко рискови алтернативи без горене стоят в основата на стратегията за устойчиво развитие на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ). За целта през последните 15 години са инвестирани над 10.5 милиарда долара в научни изследвания, иновативни технологии, продуктов дизайн и разработки на новите бездимни продукти, които имат потенциала да намалят вредата в сравнение с продължаване на пушенето.
"Разглеждайки целите за ESG, определено въздействието от нашите продукти върху индивидуалното и общественото здраве представлява най-значимото от всички ефекти и възможности за подобрение, свързани с основната ни дейност. Осъзнаваме, обаче, че не можем да постигнем устойчивост без да адресираме и останалите цели - опазване на околната среда, подобряване на социалната среда и управлението на процесите." Освен на глобално ниво, компанията е извършила и в България тази година детайлна оценка на нивото на значимостта на темите, като са селектирани 6 основни стратегически приоритета, по които Филип Морис България да работи и да проследява напредъка си. Скоро се очаква да излезе и първият местен доклад на компанията за устойчиво развитие.
Димитър Найденов, мениджър корпоративни въпроси в Джапан Табако Интернешънъл (JTI) България, коментира, че устойчивото развитие е приоритет за компанията. Той посочи, че все повече от енергията, която компанията използва, е от ВЕИ, а потреблението на вода намалява. Найденов посочи, че индустрията е сериозно ангажирана и с борбата с незаконната търговия с тютюневи изделия - ключов фактор за устойчивото развитие, като компанията е част Инициатива за борба с незаконната търговия, основана през 2010 г., в която членуват и Филип Морис България.
НАЙ
Сривът на рублата: Русия в собствения си капан
Фериботът "Морски мост" между Трабзон и Сочи тръгна отново след 13-годишна пауза
Коледното пазаруване може да се окаже разоряващо за семейния бюджет
Печалбите доминираха по пазарите на акции от двете страни на Атлантика
Сривът на рублата: Русия в собствения си капан
Коледното пазаруване може да се окаже разоряващо за семейния бюджет
Печалбите доминираха по пазарите на акции от двете страни на Атлантика
Цените на храните по света са на най-високите си нива от над година