Устойчивостта в сърцето на Олимпийските игри - как грижата за бъдещето обединява спорта, бизнеса и обществото ни?
Кои са най-добрите устойчиви практики по време на Олимпийските игри в Париж 2024 и как големите компании се вдъхновяват и прилагат някои от тях в своя бизнес?
Когато мислим за Олимпийските игри, в съзнанието ни изникват образи на свръхатлети, единство и революционни постижения. Точно както Олимпийските игри определят глобални стандарти за най-високи спортни постижения, по същия начин всяко изминало издание предефинира начина, по който гледаме на устойчивостта. Поради големия мащаб на игрите, поставянето на устойчивостта на преден план е от изключително значение, както за държавата-домакин, така и за всички туристи и посетители. Разбира се, стратегиите за въглероден неутралитет се пренасят и в бизнеса, движещата сила на икономиката, както и върху околната среда.
Зелените игри: Олимпийската устойчивост в действие
На всеки четири години Олимпийските игри ни вдъхновяват не само с изключителни атлетични постижения, но и с ангажимента си към устойчивостта. Олимпийските игри в Токио през 2020 г. бяха блестящ пример за това - медалите бяха изработени от рециклирана електроника, а спортните зали бяха изградени от устойчиви материали. Цялото събитие се захранваше с възобновяема енергия, което постави нов стандарт за екологични международни събития. Олимпийското село беше проектирано с оглед на устойчивостта, като включваше слънчеви панели, системи за събиране на дъждовна вода и дървен материал от сертифицирани устойчиви източници.
Париж 2024 вдига летвата още по-високо. С визията си да бъде домакин на най-зелените игри в историята, Организационният комитет се фокусира върху минимизирането на въглеродния отпечатък и максимизирането на положителните въздействия. Те планират да постигнат това чрез различни инициативи - изграждане на енергийно ефективна инфраструктура, подобряване на устойчивата мобилност с електрически превозни средства и прилагане на строги практики за управление на отпадъците.
Вече се въвеждат и всеобхватни насоки за бъдещите градове домакини, за да се гарантира, че устойчивостта ще остане приоритет при планирането и изпълнението на спортните събития. Олимпийските игри са нещо повече от временен спектакъл - те служат като катализатор за трайна промяна. Градовете домакини остават с подобрена инфраструктура и усъвършенствани обществени услуги. Ангажиментът на Олимпийските игри за устойчивост е силен пример, който показва, че мащабните събития наистина могат да се провеждат в хармония с природата.
Как бизнесът споделя визията си за устойчивост?
Стремежа към устойчивост и въглероден неутралитет е движеща сила не само за мащабни събития от световно значение, а и за всеки един сектор от бизнеса. Много технологични гиганти въвеждат все повече устойчиви практики, които влияят както на околната среда, така и на техните потребители, като ги стимулират към по-голяма грижа към заобикалящата ги природа. Един от добрите примери в България е компанията Филип Морис, която показва как нещо старо може да бъде обновено и използвано отново с цел да се подобри както потребителското изживяване с новата си линия - IQOS ILUMA Refreshed, която дава втори живот на употребявани устройства.
Друг пример за ангажиментът на бизнеса към устойчиво развитие е технологичният гигант Apple, който е лидер в областта на екологичната отговорност, като се ангажира да използва 100% рециклирани или възобновяеми материали във всички свои продукти и опаковки. Apple е постигнала въглеродна неутралност за корпоративните си операции и има за цел да разшири това до целия жизнения цикъл на продуктите до 2030 г.
Докато Олимпийските игри вдъхновяват градове и хора по целия свят да възприемат по-екологични практики, компаниите демонстрират, че могат и трябва да интегрират устойчивостта в основните си дейности. Устойчивото развитие играе все по-важна роля в бизнес средата, а ангажиментът на водещи компании към по-високо ниво на еко съобразност ни показва, че грижата за околната среда е водеща цел, както за бизнеса, така и за крайния потребител.
НАЙ
Евтини китайски електромобили заливат пазара
Далеч от истината или напълно логични са 1077 лева за минимална заплата
Динамичен обрат в развитието на цените на основните зърнени стоки по световните борсови пазари
Масови смущения в железопътните услуги в Германия
Евтини китайски електромобили заливат пазара
Далеч от истината или напълно логични са 1077 лева за минимална заплата
Масови смущения в железопътните услуги в Германия