Не може да има сблъсък между държавни и частни компании в отбранителната индустрия, като от значение е да се мобилизира целият наличен научен и индустриален капацитет. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на блиц контрола в парламента.

Трябва да намерим сценариите, по които приоритетно да се изпълняват разпознатите нужди на българската армия от страна на българските предприятия в отбранителната промишленост - от боеприпаси, поддръжка на техниката и придобиване на нови способности, и със сигурност производство в страната на всички видове дронове, коментира Дончев в отговор на въпрос от Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС във връзка с новоурчедяващия се Център за иновации в отбраната. Центърът ще се помещава в София Тех Парк.

"Способността на една държава да произвежда въоръжение и боеприпаси е част от нейната сигурност", отбеляза Дончев и добави, че през годините България е запазила силна военна индустрия, ориентирана за експорт.

Българската отбранителна индустрия се нуждае от модернизация, за да може да отговори на всички очаквания, които отбранителните възможности и способности на Европа ни задължават да бъдем на висотата на днешното международно и геополитическо положение, каза премиерът. Това означава да надградим способностите си с продукция с много по-висока добавена стойност от тази, която имаме в момента, използвайки капацитетите, каза премиерът Росен Желязков на последното правителствено заседание, като обяви създаването на иновационния център. 

Много важно в момента е да направим необходимата координация за развитие на българските индустриално-отбранителни способности и възможности. Толкова е фрагментиран този сектор, че е необходимо да съберем всички парчета капацитет, които съществуват, а те не са никак малко, изтъкна Желязков в сряда, 5 март.

ИЗБРАНО