The Economist: 10 бизнес тенденции за 2024 г. и прогнози за 15 отрасъла
През следващата година геополитиката отново ще играе важна роля
1. Централните банки, включително Федералният резерв на САЩ, започват да намаляват лихвените проценти, тъй като ръстът на цените се забавя. Въпреки това, при глобална инфлация от 5%, потребителите остават пестеливи.
2. Потреблението на енергия от възобновяеми източници нараства с 11% до нов връх на фона на усилията за забавяне на изменението на климата. Въпреки това изкопаемите горива все още задоволяват повече от 4/5 от търсенето на енергия.
3. Разходите за здравеопазване нарастват с около 9 %. Изкуственият интелект предизвиква изключителна шумотевица, но генерира малко печалби и повдига много въпроси.
4. Разликата между инфраструктурата, от която светът се нуждае, и тази, която получава, е 3 трилиона долара. За да се запълни дупката в инфраструктурата, брутните инвестиции в основен капитал в Азия се увеличават с 4 %.
5. Приходите на рекламната индустрия се увеличават с 5 % поради американските президентски избори и големите спортни събития като Олимпийските игри в Париж.
6. Международният туризъм преодолява геополитическата и икономическата несигурност и генерира рекордни приходи от 1,5 трилиона долара, подхранвани от високите цени и желанието за странстване след пандемията.
7. Застаряващият свят изразходва много средства за здравеопазване. При всеки десети човек на възраст 65 и повече години здравеопазването представлява една десета от световния БВП.
8. САЩ изразходват 886 млрд. долара за отбрана, за да подкрепят Украйна и да се противопоставят на Китай, чиито съседи, включително Япония, Тайван и Филипините, също укрепват отбраната си.
9. Електрическите автомобили набират скорост благодарение на силната държавна подкрепа. Всеки четвърти нов автомобил е с възможност за включване към електрическата мрежа, като повече от половината от тях се продават в Китай.
10. 60% от американските компании позволяват на хората да работят от вкъщи, а една пета от американските офиси са празни. В Европейския съюз, където работодателите не са толкова разкрепостени, делът на незаетите работни места е едва 8 процента.
През 2024 г. геополитиката отново ще играе важна роля, тъй като напрежението между Китай и САЩ ескалира, а военните конфликти в Украйна и Газа продължават. Инфлацията ще намалее, лихвените проценти ще се изравнят, разклоненията по веригата на доставките ще намалеят, но при всичко това глобалният БВП ще нарасне само с 2,2%.
Автомобилната индустрия ще остане в потиснато състояние и през следващата година. Глобалните продажби няма да достигнат нивата отпреди пандемията, като в сравнение с 2023 г. ще бъдат продадени с 3% повече нови леки автомобили и с 1% повече лекотоварни автомобили.
Отбрана и авиация. Военните сили ще увеличат бюджетите си за отбрана. Очаква се около една трета от членовете на НАТО да постигнат дългогодишната цел да изразходват повече от 2% от БВП за отбрана, което е добре дошъл подарък за алианса по случай неговата 75-годишнина.
Енергетика. Въпреки че използването на възобновяеми енергийни източници ще нарасне с 11% и ще достигне нов връх, през 2024 г. изкопаемите горива ще задоволяват около 80% от търсенето на енергия. Потреблението на петрол ще нарасне с 1% поради икономическото възстановяване.
Финансови услуги. Ръстът на лихвените проценти ще спре през 2024 г. и печалбите на много банки ще се свият. Азиатските банки ще отчетат по-висок растеж, тъй като Китай разширява подкрепата за своя проблемен пазар на недвижими имоти. Броят на банковите клонове и банкоматите ще се свие допълнително на фона на преминаването към цифрово банкиране.
Храни и селско стопанство. По-ниските цени на горивата и торовете и добрите реколти за втора поредна година ще доведат до спад на индекса на цените в селското стопанство. Съществуват обаче много рискове за тази перспектива и за световните запаси от храни. Войните и лошото време ще доведат до гладуване на повече от 345 милиона души.
Здравеопазване. Разходите за него, все още подхранвани от пандемията и инфлацията, ще съставляват повече от 10% от световния БВП. 10% от човечеството е на възраст 65 и повече години, развитите страни със застаряващо население ще се конкурират за здравни работници.
Инфраструктура. Брутните инвестиции в основен капитал в САЩ, които са измерител на разходите за инфраструктура, ще нараснат с по-малко от 1% в реално изражение през 2024 г. в сравнение с 2,7% в световен мащаб. При този темп разликата между разходите за инфраструктура в САЩ и нуждите от инфраструктура ще достигне 2,6 трилиона долара през десетилетието до 2029 г., или 260 млрд. долара годишно. В Азия разликата е по-голяма - 459 млрд. долара годишно при обща стойност от 3 трлн. долара в световен мащаб.
Информационни технологии. Според консултантската фирма Gartner след няколко години на затишие глобалните разходи за информационни технологии ще се увеличат с почти 9% през 2024 г. Изкуственият интелект ще бъде модната дума в света на технологиите, но той няма да генерира толкова приходи, колкото се надяват привържениците му.
Медии и развлечения. След разочароващата 2023 г. глобалните приходи от реклама ще се възстановят. Медийният гигант Dentsu прогнозира ръст от близо 5%. С нарастването на популярността на цифровата реклама ще се увеличат опасенията за неприкосновеността на личния живот. Съдържанието, създадено от изкуствен интелект, ще бъде проблем и за Холивуд.
Метали и минно дело. Цената на повечето метали ще се повиши. На медта - благодарение на зелените инвестиции и цифровата икономика. Цените на алуминия ще се повишат благодарение на азиатските строителни компании и производителите на автомобили. Цените на стоманата също ще се повишат, но ще останат с 36% под пика от 2021 г. Златото и платината ще привличат, тъй като инвеститорите търсят сигурни убежища, а повишаването на лихвените проценти се забавя.
Недвижими имоти. Инвеститорите в търговски имоти ще се сблъскат с предизвикателства през 2024 г., тъй като високите лихвени проценти, изтичането на лизингови договори и разсрочването им ще намалят търсенето. При положение че около 60% от американските компании имат право да работят от вкъщи, една пета от офисите ще бъдат свободни. Процентът на незаетите офиси ще нарасне до 15% в Канада и само 8% в ЕС. Пазарът на недвижими имоти в Китай ще отслабне въпреки подкрепата на правителството. В останалата част на Азия възстановяването ще бъде бавно.
Търговия на дребно. Намаляващата инфлация ще доведе до ръст на продажбите на дребно от 2% през 2024 г., което е около два пъти по-бързо, отколкото през 2023 г. След две години на спад Великобритания и Германия бавно ще се възстановят. Америка ще преживее още една вяла година. Дори Китай, вторият по големина пазар на търговията на дребно в света, ще отбележи ръст от едва 4%.
Спорт. Париж ще бъде домакин на Олимпийските игри през лятото на 2024 г., един век след провеждането на последните игри там. По-строгата регулация на уебсайтовете за отдаване на жилища под наем няма да спре парижани да отдават домовете си под наем на повече от 1 милион очаквани гости. Футболният турнир Евро 2024 започва в Германия през юни, а Африканските игри в Гана през август. Купата на африканските нации ще се проведе в Кот д'Ивоар, а Купата на Америка се насочва към испанското крайбрежие в Барселона.
Телекомуникации. През 2024 г. технологията 5g ще изпревари 4g и ще се превърне в доминираща мобилна технология в Китай, твърди браншовият орган GSMA. В световен мащаб обаче 5g ще навлезе едва в 20% от пазара. Ericsson очаква, че през 2024 г. една четвърт от населението на света все още няма да има достъп до мобилен широколентов достъп.
Пътуване и туризъм. Туристическият бранш се надява на светли времена през 2024 г., но не и на твърде много слънце. За да избегнат горските пожари и рекордните горещини, все повече пътници без деца ще се откажат от летните пътувания. Авиокомпаниите ще променят съответно разписанията си. Международните туристически пътувания в размер на 1,8 млрд. души ще се увеличат до почти нивата от 2019 г. въпреки предпазливите китайски туристи на фона на геополитическите и икономическите опасения в много части на света.