Надпреварата за създаването и контролирането на генералния изкуствен интелект вече е в решаващата си фаза. Още с встъпването си в длъжност президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви инвестиционен план от 500 млрд. долара в AI, a в Индия дадоха знак, че планират създаването на най-големия AI център за данни. Колко сме близо до създаването на генерален изкуствен интелект, къде е и къде може да бъде България на технологичната карта на света - това анализираме в темата на януарския брой на сп. "Мениджър", където обръщат внимание и на това как се развиват военните технологии, особено в контекста на международните събития.

В тази технологична ера директорът на Националния природонаучен музей проф. Павел Стоев ни напомня, че никога не трябва да забравяме биологичната си същност. "Важно е да гледаш на всяко нещо с хоризонт 100 години напред и да познаваш историята поне 100 години назад и в никакъв случай да не се вземат прибързани и необмислени решения", казва още той.

Снимка: Списание "Мениджър"

В изданието са анализирани и последиците от проникването на микропластмасите около нас, дори и в нас, и за стъпките оттук нататък. Природата ни отправя сериозни сигнали, че вече е в състояние на "бърнаут" чрез бедствията, на които ставаме свидетели все по-често.

Като говорим за хоризонт от 100 години е важно да отправим по-различен поглед към демографските тенденции, какъвто също има на страниците на "Мениджър".

В броя поглеждат и към миналото и към бъдещето на бизнеса, за да разпознаем архитектите на икономическия подем.

Предлагат ни и да "наврем носа си" в творчеството на парфюмериста Франсис Кюркджиян, както и да надникнем в книгите, препоръчани от президента на Международната асоциация на издателите Гванца Джобава.

Търсете "Мениджър" в:

ИЗБРАНО