В четири балкански държави - Босна и Херцеговина, Република Северна Македония, Черна гора и Хърватия, днес е обявен бойкот на търговската мрежа заради високите цени и ниския стандарт на живот. Призивите към гражданите са да не купуват нищо от магазини, бензиностанции, кафенета и ресторанти. 

Инициативата в региона последва примера на Хърватия, която проведе същия бойкот на 24 януари със забележителен успех. Според организаторите - бойкотът ще напомни на търговците на дребно за силата на потребителите.

"Това е начин да изразим недоволството си от нарастващите разходи за храна и енергия, докато заплатите остават ниски. Еднодневният бойкот може да изпрати мощно послание", гласи едно от широко разпространените съобщения в социалните мрежи.

Хора в интернет форуми посочват, че цените на храните в Босна и Херцеговина са по-високи, отколкото в някои развити страни като Германия, докато разходите за жилища все още са непосилни.

От "Алтернатива Черна гора" също коментират, че цените в страната са прекомерно високи и че водещи търговски вериги чрез взаимни споразумения за ценообразуване са отговорни за това, че гражданите не са усетили в пълна степен увеличението на заплатите и пенсиите.

Минималните разходи на четиричленно семейство в Северна Македония през януари пък са се увеличили с 391 денара спрямо декември. За една година минималните разходи за храна и напитки са се увеличили с 10,43 процента, а през последния месец увеличението е от 123 денара, въпреки правителствената мярка за новогодишната кошница, пише Радио "Свободна Европа".

В Хърватия след бойкота от 24 януари правителството реши да разшири списъка на стоките с контролирани цени на 70 от настоящите 30, съобщи ХИНА, цитирана от БТА. Документът бе представен от премиера Андрей Пленкович на среща с представители на търговски вериги и производители.

Министърът на икономиката Анте Шушняр, който също участва в срещата, каза, че сред стоките, които ще бъдат добавени към списъка, са хляб, полента, продукти от ечемик, корнфлейкс, сухари, макаронени изделия, пушени меса, консерви, риба, допълнителни млечни продукти и др. В списъка от септември 2023 г. са включени стоки като слънчогледово масло, мляко, захар, брашно, мляно свинско месо, пилешко месо, ориз, яйца и др.

Всеки търговец на дребно трябва да избере поне един продукт от всяка категория на списъка, който ще предлага на контролирана цена. Тези продукти трябва да са ясно обозначени, за да се гарантира, че потребителите са добре информирани. Освен това търговците са задължени да посочват старите цени на продуктите наред с новите и редовно да предоставят данни за цените си. Магазините, които имат площ от над 400 кв. м., трябва да имат специални щандове за продуктите на контролирани цени.

Премиерът Пленкович цитира данни, според които икономическият растеж на Хърватия е над средния, но призна, че въпреки напредъка на макроикономическо равнище някои граждани все още се затрудняват да посрещнат основните си нужди. 

ИЗБРАНО