Населението на Китай е 1,408 милиарда души към края на 2024 г., което е с 1,39 милиона по-малко от това в края на 2023 г., сочат данни на Националната статистическа служба, предаде Синхуа, цитирана от БТА.

Така населението на Китай намалява за трета поредна година. Властите изтъкнаха демографските предизвикателства пред втората по население държава в света - застаряващо население и възникващ недостиг на хора в трудоспособна възраст, предаде АП.

Данните, обявени от правителството в Пекин, следват тенденциите в световен мащаб, но най-вече в Източна Азия, където Япония, Южна Корея, Хонконг и други страни отбелязват рязък спад на раждаемостта.

Причините в много случаи са сходни - нарастващите разходи за живот карат младите хора да отлагат или изключват брака и раждането на деца, докато следват висше образование и кариера. Макар че хората живеят по-дълго, това не е достатъчно, за да се поддържа темпът на раждаемост.

През 2024 г. китайската икономика се е увеличила с 5% на годишна база - по-бавно от предходната година, но в съответствие с целта на Пекин за растеж от около 5%, подпомогнат от силния износ и неотдавнашните мерки за стимулиране.

През последното тримесечие на годината растежът е от 5,4 на сто, а през предходните три - съответно 5,3, 4,7 и 4,6 на сто.

Китайските власти обявиха през последните седмици на миналата година серия мерки за стимулиране на икономиката, пострадала сериозно от кризата и в сектора на недвижимите имоти и от слабото вътрешно потребление.

Икономисти предупреждават обаче, че ще се нужни още мерки, за да се подсили растежът, тъй като се очаква смяната на върха в Белия дом и предвидените от новата американска администрация стъпки да повлияят недобре на китайската икономика.

"Националната икономика е стабилна, с устойчив напредък и нови постижения във висококачественото развитие", се казва в доклада на Националната статистическа служба.

ИЗБРАНО