Повече от 100 млн. лв. ще бъдат инвестирани в българските общини за осигуряване на екологични автобуси или тролейбуси, които да обслужват линиите на градския транспорт. Средствата се осигуряват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по мярката "Екологосъобразна мобилност - пилотна схема за подкрепа на устойчивата градска мобилност" в рамките на Компонент 8 "Транспортна свързаност", съобщиха от МРРБ.

Финансирането се поделя поравно в шестте региона за планиране в страната, като за всеки са предвидени по малко над 16,6 млн. лв. Това стана ясно на информационна онлайн среща, на която експерти от МРРБ представиха условията за кандидатстване и за изпълнение по процедурата. В нея се включиха близо 60 представители на общини, неправителствения сектор, бизнеса и различни институции.

Срокът за кандидатстване по мярката изтича на 30 август. Проектни предложения могат да подават всички 40 градски общини от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2, в които има населени места с над 15 000 жители. Това са общините Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.

Минималният размер на безвъзмездните средства по всяко отделно предложение за изпълнение на инвестиция следва да е 2 млн. лв. с ДДС, а максималният не може да надхвърля 8,3 млн. лв. с ДДС.

Кандидатът следва да осигури собствен принос в размер на 10%. Задължително е кандидатстването в партньорство между минимум две общини и минимум един оператор на обществен транспорт, включително междуселищен, действащ на територията на една от общините-кандидати. Общините, попадащи в дефиницията за селски район, са допустими като партньори по проектите.

Местните администрации могат да кандидатстват за купуване на нулево или нискоемисионни превозни средства, както и за изграждането на зарядни станции за тях. Допустими са и дейности за разработване и въвеждане на интелигентни транспортни системи (ИТС) и интегрирани цифрови решения за подобряване на ефикасността и ефективността на обществения транспорт (мерки за дигитализация на транспорта). Ще могат да се изпълняват също инфраструктурни проекти за безопасна градска мобилност, насочени към уязвимите участници в движението - пешеходци и велосипедисти, както и да разработват генерални планове за организация на движението. Задължително условие е мерките да са предварително заложени в плановете за интегрирано развитие на градските общини, Регионалните планове за развитие на ниво NUTS 2 или в плановете за устойчива градска мобилност на градските общини.

Срокът за изпълнение на проектите е 24 месеца, а кандидатстването е изцяло онлайн чрез ИСУН.