Министерският съвет (МС) предлага 1077 лева минимална работна заплата (МРЗ) от 1 януари 2025 година. Заложеното увеличение със 144 лева (15,4%) - от 933 лв., колкото е към момента, ще стимулира активността на пазара на работната сила, ще допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите лица и ще намали неравенството в доходите и бедността, ще се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението. Това се казва в мотивите на МС за определяне на новия размер на минималното трудово възнаграждение от идната година, публикувани в Портала за обществени консултации.

В доклада си към предложението служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов отбелязва, че средногодишно, съотношението между размера на МРЗ от 1077 лв. към средната работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната 2023 г. и първите две тримесечия на текущата 2024 година, е 50% - както изисква законът.

Предложеният размер на МРЗ от 1077 лв. се доближава до основните допускания по Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024 - 2026 г., където минималната работна заплата за страната за 2025 г. е заложена в размер на 1052 лв. Ефектите от размера на прогнозната минимална работна заплата за 2025 г. са разчетени в индикативен размер, в съответствие с разпоредбите на чл. 244 от Кодекса на труда, посочва Ивайло Иванов.

Липсата на актуализация на минималната заплата ще окаже негативно въздействие върху реалните доходи на работниците и върху способността на българския бизнес да прилага успешно моделите на управление в съответствие с икономическото развитие. Тя е инструмент с потенциал да повлияе положително на конкурентоспособността и жизненото равнище, за да се смекчат икономическите и социалните последици, породени от цялостната непредсказуемост на международната среда и инфлационните процеси, се казва в становището на министъра.

Предлаганият размер на МРЗ от 1 януари 2025 г. ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство, както и за стимулиране на вътрешното търсене, пише в мотивите.

До определения размер на МРЗ Ивайло Иванов (респективно служебният състав на Министерския съвет) стига, "ръководейки се от разпоредбите на чл. 244 от Кодекса на труда, макроикономическите прогнози за 2024 г., достигнатите равнища на средната работна заплата, както и от препоръчителните референтни стойности, свързани с адекватността при определяне на минималната работна заплата, заложени в Директива 2022/2041 на Европейския парламент и Съвета относно адекватните минимални работни заплати в ЕС".

Проектът е отворен за дискусии до 26 септември.