Итлаианското правителство прие решение в сряда, което удвоява на 200 000 евро на година "плоския данък", налаган върху доходите в чужбина на богаташ, които прехвърлят местожителството си за данъчни цели в страната, предаде Ройтерс (Reuters).

Благоприятният данъчен режим за богатите нови жители беше въведен от лявоцентристкото правителство през 2017 г. с цел да привлича хора с свръхвисоки доходи и да подкрепи вялата икономика на Италия.

Режимът, който според министъра на икономиката Джанкарло Джорджети е довел до 1186 премествания в страната досега, е следен особено внимателно след решението на Великобритания да прекрати своя столетен режим за неместни жители.

Предишното консервативно правителство на Великобритания реши да отмени режима след април 2025 г.

Джорджети заяви пред репортери, че Италия вече е против идеята страните да се съревновават помежду си в предлагането на "фискални услуги" на богатите.

"Както казахме на срещите на Г-20 и Г-7, ние сме против впускането в съревнование с другите страни за създаване на данъчни убежища за хора или компании. Страна като Италия, с ограничени фискални възможности, може само да загуби подобна конкуренция", добави той.

Снимка: istock by Getty Images

Данъчни консултанти коментират, че се очаква Италия да се превърне в новия дом на много богати британски граждани, които целяр да опазаят богатството си в чужбина от по-високи данъци.

"Работим с много клиенти, които обмислят да се преместят от Великобритания в Италия по данъчни причини", казва Вито Ди Педе, данъчен консултант в данъчната и правната кантора Studio Rock в Милано.

Решението може да даде малък принос за публичните финанси на Рим, докато премиерът Джорджия Мелони подготвя бюджет за 2025 г., целящ да намали големия фискален дефицит на страната.

Според указа удвояването на плоския данък ще се прилага само за хора, които изберат варианта в бъдеще, и не се отнася за тези, които вече са преместили данъчното си местожителство в Италия.

Една от известните личности, които се възползват от програмата, е португалската футболна звезда Кристиано Роналдо, който стана италиански данъчен жител, когато играеше за Ювентус между 2018 и 2021 г.

Според Сметната палата на Италия между 2018 г. и 2022 г. данъците, платени по схемата са възлезли на 254 млн. евро.

ЕС критикува мярката като несправедлива и вредна за държавните сметки.

"Данъчните режими за хората с високо нетно богатство на Гърция и Италия са... най-вредните, тъй като предлагат големи изключения на изключително богати хора", посочва Данъчната обсерватория на блока в доклада си за глобалноро укриване на данъци тази година.