Прекомерната бюрокрация в Германия струва на страната до 146 млрд. евро годишно заради загубата на потенциална продукция. Това показва проучване на германския икономически институт "Ифо" (ifo), изготвено по поръчка на Индустриално-търговската камара за Мюнхен и Горна Бавария и за което съобщи БТА.

"Големият мащаб на разходите, причинени от бюрокрацията, показва спешната необходимост от реформи", посочва Оливер Фалк, директор на Центъра за индустриална организация и нови технологии към института "Ифо".

Прочуването е базирано на т. нар. "Барометър на бюрокрацията". Той измерва нивата на административна тежест в редица държави. Изследователите се фокусират върху страни, в които са проведени реформи, насочени към намаляване на бюрократичната тежест. Те проследяват икономическото им развитие след прилагането на реформите. На базата на данните, които са събрали, те изготвят модели на административни реформи, които биха намалили бюрократичната тежест в Германия. Целта е да бъдат постигнати ниските нива на бюрокрация, установени в Швеция, която е лидер по този показател сред проучените държави, посочва "Ифо".

Въвеждането на все повече административни електронни услуги може да изиграе важна роля за намаляване на бюрокрацията, посочват авторите на проучването.

"Ако Германия настигне Дания по отношение на дигитализацията на публичната администрация, нейният икономически продукт ще бъде с 96 млрд. евро годишно по-висок", отбелязва експертът от "Ифо".

Авторите на проучването изчисляват допълнителните преки и косвени разходи, с които са натоварени правителствените служби, бизнесът и потребителите заради бюрокрацията в Германия. На базата на тази методология те стигат до заключението, че административната тежест струва на страната повече (146 млрд. евро годишно) в сравнение с оценките на други експерти. Например, независими експерти, изготвящи икономически анализи по поръчка на германското правителство, посочват, че бюрокрацията коства на страната 65 млрд. евро под формата на преки загуби.