Икономическата политика, която се очаква да провежда администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, ще създаде сериозни проблеми за Германия и за Европейския съюз като цяло, предупреди германският Институт за икономически изследвания "Ифо" (Ifo).

"Тръмп преследва категорично протекционистична програма, основана на по-високи мита и по-големи ограничения върху международната търговия, особено за Китай и потенциално също и за Европа", каза президентът на ifo Клеменс Фуест и препоръча да се вземат подходящи предпазни мерки.

Германските износители, за които САЩ са най-големият пазар извън ЕС, трябва да очакват сериозни загуби, ако Тръмп изпълни заплахата си да наложи базови мита от 20 процента върху вноса в САЩ от всички търговски партньори и 60 процента върху вноса от Китай. Тези мерки на преизбрания президент на САЩ биха означавали значителни икономически щети от 33 милиарда евро само в Германия.

Институтът ifo, чиято централа се намира в Мюнхен, изчислява, че в резултат на това износът на Германия за САЩ може да спадне с около 15 процента. Освен това износът за Китай ще спадне с 10 процента, тъй като износът на Китай за САЩ значително ще намалее. 

"Трябва да сме готови за това САЩ да се дистанцират още повече от откритото глобално сътрудничество", предупреждава Лисандра Флах, директор на Центъра за международна икономика към ifo. "Германия и ЕС сега трябва да укрепят позицията си чрез собствени мерки. Те включват по-дълбока интеграция на пазара на услуги в ЕС и надеждни ответни мерки срещу САЩ", препоръча Флах.

Една от мерките, които биха защитили Евросъюза, е Регламентът относно защитата на Съюза и неговите държави членки от икономическа принуда от трети страни, отбеляза Лисандра Флах.

Регламент 2023/2675 беше приет в края на ноември 2023 година. и влезе в сила от 27 декември с.г. С него се установява рамка за действията на ЕС в случаи на икономическа принуда, насочена срещу Европейския съюз или държава членка.

"Икономическа принуда" се отнася до ситуация, при която трета държава се стреми да окаже натиск върху Европейския съюз или държава членка да направи конкретен избор, като прилага или заплашва да приложи мерки, засягащи търговията или инвестициите. Подобни практики неоправдано възпрепятстват законния суверенен избор на Европейския съюз и неговите държави членки. Дали дадена мярка на трета държава отговаря на тези условия ще се определя за всеки отделен случай, отбелязва Европейската комисия.

Други реакции от Германия

Федерацията на германските индустрии (BDI) обяви, че "мита от порядъка на 10 или дори 20 процента върху целия внос и 60 процента върху импорта от Китай могат да навредят не само на германската, но и на икономиките на ЕС и на самите САЩ".

"Светът се нуждае от по-малко, а не от повече търговски ограничения", каза Дирк Яндура, председател на Германската асоциация за външна търговия (BGA), цитиран от ДПА и БТА.

"Сама по себе си подобна ескалация на търговските отношения може да понижи прогнозите за растежа за 2025 година с около 0,2 процентни пункта, а очакванията за другите европейски страни с приблизително 0,1 процентен пункт", казаха икономисти от "Беренберг банк" (Berenberg Bank).

Ако САЩ въведат мита от 10 на сто върху целия внос от Европа, то щетите могат да са дори по-големи, отбелязват те.

Главният икономист на "Комерцбанк" (Commerzbank) Йорг Крамер заяви: "Митата не само ще направят германските стоки в САЩ по-скъпи, но вероятно ще доведат до ответни мита от ЕС, които ще окажат допълнителна тежест върху международната търговия".

Германският икономически институт смята, че изборът на Тръмп е "най-лошият възможен сценарий". Той прогнозира "търговска война", която може да струва на германската икономика до 180 милиарда евро за четири години.

Председателят на Института за световна икономика в Кил Мориц Шуларик също определи победата на Тръмп като отрицателна новина. Според него това е огромно предизвикателство за германската икономика, тъй като наяве ще излязат въпроси, свързани, както с икономиката и сигурността.

Инвеститорите реагираха на победата на Тръмп с бурни покупки на финансовите пазари. Водещият германски индекс DAX се повиши с малко над 1 на сто до 19 470 пункта в предобедната търговия.

В борсовата търговия в Германия автомобилният сектор е в ролята на губещ, отбелязва ДПА. Инвеститорите се опасяват от наказателни мита на САЩ върху германския внос. Загубите на автомобилните компании варират от 3,7 на сто при Mercedes-Benz до 5 на сто при BMW, 6 на сто при Porsche.

Но пък акциите на Tesla поскъпнаха с повече от 12 на сто в предпазарната търговия в САЩ до малко под 283 долара. Технологичният милиардер и главен изпълнителен директор на компанията Илон Мъск застана плътно до Тръмп по време на кампанията.