Еквадор започна да затваря петролните кладенци в парка Ясуни
След проведен референдум конституционният съд даде една година на държавната компания да премахне добивната инфраструктура от района. Нейните загуби ще превишат 1,3 млрд. долара, но щетите за природата са неизчислими
Правителството на Еквадор съобщи, че е започнало процеса по прекратяването на добива на петрол от голям природен резерват в страната, след като миналата година избирателите решиха на референдум, че то трябва да спре поради екологични съображения, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Министерството на енергетиката обяви, че е спрян добивът от кладенеца Ишпинго Б-56, един от общо 247 кладенеца в полето. Процесът по спирането на всички кладенци ще продължи около пет години и половина.
Петролният добив е в рамките на парка Ясуни (Yasuni), разположен в североизточната част на страната и през който преминава Амазонка. Резерватът е местообитание на милиони видове растения, птици, насекоми и бозайници.
Миналата година конституционният съд на страната постанови, че държавната компания "Петроеквадор" (Petroecuador) има една година да премахне инфраструктурата в блока, но властите смятат, че ще е необходимо повече време.
"Затварянето на кладенци не е лесна работа и изисква специално планиране", посочи министърът на енергетиката Антонио Гонсалвес.
"Петроеквадор" добиваше по около 50 000 барела дневно от полето след началото на производството през 2016 г. Общите добиви на Еквадор са около 480 000 барела дневно.
Цената на спирането на добивите от блока ще надхвърли 1,3 милиарда долара, според правителствени оценки.
Всички кладенци трябва да бъдат затворени до декември 2029 г., а до август 2030 г. трябва да бъде премахната съпътстващата ги инфраструктура.