Нужна е кардинална промяна в политиката за енергийна ефективност у нас, за да може повече сгради да бъдат обновени. Това обявиха експерти от сектора по време на пресконференция днес. Опасенията са, че продължаването безплатното саниране (100% грант) от страна на държавата няма да ускори процеса по обновяване на сградите, а хората ще продължат да бъдат пасивни участници в процеса.

Има редица финансови модели, които предполагат самоучастие на собствениците в многофамилните жилищни сгради при обновяване на сградите. А държавата трябва да подпомага енергийно бедните собственици в тези блокове, категорични са експертите.

Припомняме, че държавата планира да изтегли нов кредит от 2,5 млрд. лева, който да се използва за обновяване на жилищни сгради, като средствата ще се влагат в следващите 4 години. Това е записано в законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. Тези средства са извън планираните по Плана за възстановяване и устойчивост. Очаква се Банката за развитие да бъде основен партньор на фирмите към предстоящото сградно обновяване.

В момента липсва политическа воля как да се случи тази промяна в начина на обновяване на сградите. Това обясни д-р Драгомир Цанев, директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект. От публикуваните досега данни за Националната програма за саниране на жилищни сгради е ясно, че едва 4% от блоковете у нас са били обновени. Това се е случило в периода 2016 - 2020 г., когато работеше националната програма. Никой обаче не е контролирал впоследствие колко са се подобрили енергийните характеристики на сградите. От направени независими данни на "ЕнЕфект" в сгради в Габрово и Бургас е констатирано значително увеличение на топлинния комфорт в сградите през зимата. Но държавата не е направила подобни анализи доколко целесъобразно са похарчени над 2 млрд. лева държавни средства през периода 2016-2020 г. Сегашната предвидена в бюджета програма е със същата визия, както бе предишната, твърди Цанев.