Експерти: Африка ще стане водещ производител на канабис
Пазарът на канабис и сродни продукти на континента се очаква да достигне 7,1 млрд. долара до 2023 година
Африка вероятно ще стане един от водещите световни производители на канабис за медицински цели. Това прогнозираха днес изследователи, учени и предприемачи, цитирани от ДПА.
Африка ще стане световният център за производство на канабиноиди, посочи Джордан Кърл, експерт от израелската изследователска и инвестиционна компания ИКАН (ICAN), чиято дейност е насочена към канабиса, пред над 500 участници на специализирана конференция в Кейптаун, Република Южна Африка (РЮА).
Африканският пазар на канабис и сродни продукти се очаква да достигне 7,1 млрд. долара до 2023 година, според лондонската компания за пазарни анализи и консултации за сектора Прохибишън партнърс (Prohibition Partners).
Предвид изобилието от земя, голямото наличие на работна ръка и идеалните климатични условия за отглеждане на канабис инвеститорите с нетърпение проучват африканския континент и особено южната му част.
Африка предлага чиста почва, ниска степен на замърсяване и множество висококачествени разновидности канабидиол (CBD) - един от канабиноидите, които се намират в най-големи количества в конопа. Тези условия поставят континента в идеална позиция за световен износ, отбелязва Кърл.
Европейският съюз от друга страна вероятно ще стане един от най-големите пазари на дребно, тъй като там има масово търсене на канабидиол и същевременно липсва инфраструктура за отглеждане и извличането му, допълва експертът.
РЮА е начело на навлизането на Африка на световния пазар на канабис, наред със съседните Лесото и Зимбабве, след като неотдавна издаде лицензи за отглеждане и износ на марихуана за медицински цели.
Редица други страни, сред които Есватини (бишва Свазиленд), Уганда и Малави, в момента проучват възможностите за легализиране на канабиса за медицински или промишлени нужди.
Навлизането на този бранш в Африка обаче не е безпроблемно, тъй като законовият статут на медицинския канабис е различен във всяка страна, а в някои държави законодателството е неясно, отбелязва ДПА.