Американският долар се задържа близо до нивата от миналия петък, като леко спада спрямо повечето основни валути, с изключение на японската йена. Инвеститорите пък очакват ключовите данни за инфлацията тази седмица за потвърждение, че ръстът на цените продължава да се стабилизира.

Миналата седмица щатската валута падна до 7-месечно дъно, тъй като слабият доклад за работните места през юли събуди страховете от рецесия в САЩ, а пазарните участници спекулираха със спешно съкращаване от Федералния резерв на САЩ.

Ралито на йената, подхранвано от правителствените интервенции и повишаването на лихвените проценти от Централната банката на Япония, също ускори спада на долара в началото на миналата седмица. Оттогава обаче настроенията се стабилизираха, тъй като поредните икономически данни за САЩ смекчиха страховете от спад, а това накара долара да възстанови повечето загуби. Пазарите отстъпиха от залозите си за агресивно намаляване на лихвените проценти от Фед, въпреки че очакванията за над 100 базисни пункта общо понижаване тази година без промяна.

Данните за инфлацията при производителите в САЩ за юли ще бъдат публикувани във вторник, а тези за инфлацията при потребителите - в сряда. Данните за продажбите на дребно в САЩ пък са предвидени за четвъртък.

Снимка: iStock by Getty Images

Потребителските цени през юли са нараснали с 0,2% за месеца и с 2,9% за годината, прогнозират анализатори, анкетирани от Trading Economics. През юни първият показател намаля с 0,1%, а вторият - нараства с 3%. Очаква се базовата инфлация да се забави до 3,2% на годишна база от 3,3% през юни.

По принцип валутните пазари са силно уязвими към макроикономически данни и събития, особено към традиционната годишна срещата на глобалните централни банкери в Джаксън Хоул следващата седмица.

Индексът ICE DXY, измерващ стойността на щатския долар спрямо шест основни световни валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се понижи с 0,03%. По-широкият индикатор WSJ Dollar, който проследява представянето на долара спрямо 16 валути, нарасна с 0,06%*.

Еврото поскъпна спрямо долара с 0,05% до 1.0922 долара спрямо 1,0917 долара в края на предходната сесия. Европейската централна банка определи в петък следобед референтен курс на еврото от 1,0917 долара. Преди седмица еврото се покачи до 1,1009 долара за първи път от 2 януари.

Британският паунд се повиши с 0,14% до 1,2779 долара спрямо 1,2761 долара в предишната търговска сесия в петък. Еврото обаче спадна с 0,09% спрямо паунда до 0,8547 паунда спрямо 0,8555 паунда в петък.

Доларът се повиши спрямо йената с 0,40% до 147,19 йени спрямо 146,61 йени в предишната търговия. В момента пазарите в Япония са затворени заради официален празник. Стойността на единната европейска валута се повиши с 0,48% до 160,77 йени спрямо 160 йени в края на предишния търговски ден.

Стоковите валути са на различни позиции. Австралийският и новозеландският долар, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, нараснаха съответно с 0,19% до 0,65842 щатски долара за един австралийски долар и с 0,21% до 0,60102 американски долара за едно "киви".

По-специално оставането на новозеландския долар под 3-седмичния връх от миналата седмица се дължи на очакванията, че Резервната банка на Нова Зеландия ще преразгледа политиката си в сряда и се очаква да запази основния си лихвен процент непроменен на 5,50%.

3e-news.net/bg

Другите две стокови валути, които са силно зависими от петрола - канадският долар и норвежката крона нараснаха съответно с 0,02% до 1,37264 канадски долара за един американски и с 0,16% до 10,78464 норвежки крони за един американски долар. Петролът увеличи печалбите си за пета поредна сесия, воден от продължаващите опасения за предлагането на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток. Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха с 0,87% до 77.51 долара за барел, а на търгувания главно в Европа Брент нараснаха с 0,67% до 80,19 долара за барел.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:30 часа българско време, източници Reuters и TradingEconomics.