EPA/БГНЕС
Пирамида за 50 млрд. долара
Една от ключовите задкулисни фигури на Уолстрийт и бивш ръководител на NASDAQ Бърнард Мадоф разтърси корпоративна Америка с ръководена от него в продължение на десетилетия финансова пирамида за поне 50 млрд. долара.
Редица известни имена на глобалния капиталов пазар се оказват сред жертвите на пирамидата, която е работела като известната от 20-те години на миналия век "схема Понци", т.е. последните включили се финансират първите играчи в нещо, което реално не върши никаква друга дейност освен да привлича нови и нови измамени.
На практика Мадоф е привличал инвеститори със значителни доходи само на доверие, като не е разкривал детайли около начина на управление на средствата с извинението за ексклузивност. Сметките, управлявани от инвестиционната му компания "Бърнард Мадоф инвестмънт секюритис", създадена през 60-те години, са генерирали постоянна месечна възвращемост от 1% в рамките на две десетилетия, която дори крупните инвеститори не са поставили под съмнение, поясни "Уолстрийт джърнъл".
Ужилените
Според разпространения от "Блумбърг" списък от компании, които са се възползвали от "услугата" на компанията на Мадоф и са били ужилени, загубите им варират от няколко милиона долара до няколко милиарда.
Рекордни загуби от над 7 млрд. долара е понесла инвестиционната група "Феърфийлд грийнуич груп" (Fairfield Greenwich Group). В схемата са участвали още швейцарски банки, френската БНП "Париба", японската "Номура" (Nomura) и дори компания, свързана с финансовото дружество на автомобилния гигант "Дженерал мотърс". Пирамидата е изпарила почти всички активи на "Пайъниър алтърнатив инвестмънтс".
Все още не е ясно колко точно пари са потънали в измамата - първоначалните данни бяха за около 50 млрд. долара, но според "Уолстрийт джърнъл" размерът на сумата може да стигне и 74 млрд. долара. Според вестника само "Феърфийлд грийнуич" е изгубила над 11 млрд. долара. Мащабът на схемата може да я нареди сред най-големите скандали в историята на корпоративна Америка. Когато бившият енергиен гигант "Енрон" рухна през 2001 г., компанията разполагаше с активи от 63.4 млрд. долара.
"Ако загубите са за 50 млрд. долара или дори половината от тази сума, това ще е най-голямата финансова пирамида в историята", коментира пред "Блумбърг" Марк Шьонфелд, бивш шеф на нюйоркския офис на Комисията за ценните книжа и фондовите борси (SEC).
Развръзката
Миналата сряда Мадоф споделил с шефовете на фирмата си, че "всичко беше само една огромна лъжа" и "по принцип ставаше дума за пирамида". Ден по-късно двама агенти на ФБР го арестуваха в апартамента му.
"Според нас става дума за шокираща измама - и като размах, и като продължителност на действие. Действаме бързо и решително, за да прекратим дейността й и да защитим онова, което е останало от активите на инвеститорите", каза Скот Фрийсдат от SEC.
Властите смятат, че нещата са излезли извън контрол едва миналата седмица, когато клиенти си поискали обратно около 7 млрд. долара, с които Мадоф не разполагал. Инвеститорите си оттегляли парите не защото разбрали за измамата, а защото следват масовата тенденция на отлив от хедж фондовете с цел намаляване на рисковете в тежката глобална криза. Според агенция Ройтерс новият скандал вероятно ще ускори още повече този процес, защото това е истинска бомба, взривяваща доверието в тази индустрия.
Прокуратурата обвини 70-годишния Мадоф единствено в измами с ценни книжа, за което той може да получи до 20 години затвор и 5 млн. долара глоба. Отделно обвинение му е повдигнато от SEC. Мадоф бе пуснат под гаранция от 10 млн. долара в ценни книжа, гарантирани от апартамента му в Манхатън. Според документите на обвинението той е заявил, че "няма невинно обяснение" за случилото се, че за всичко е виновен само той и че е плащал на инвеститорите с пари, "които в действителност не са съществували".
Липсата на надзор
Никой не е проверил дейността на измамната схема на американския инвеститор, съобщи "Блумбърг" през уикенда, след като в четвъртък агенти на ФБР арестуваха Мадоф с обвинения, че е създал и управлявал финансова пирамида. За двете години, откакто схемата е била под надзора на SEC, компанията не е била проверявана.
След като започнаха да калкулират загубите си от измамата, инвеститорите в схемата разкритикуваха борсовия регулатор на САЩ за това, че за две години не е направил никакви проверки на създадената от Мадоф схема. Според тях налице са били редица подозрителни сигнали, като например фактът, че осчетоводяването на дейността на пирамидата се е извършвало от лична одиторска компания на "Бърнард Мадоф инвестмънт секюритис".