България е зависима от емигрантите
Според Световната банка т.нар. емигрантски преводи към България през 2007 г. ще стигнат 1.854 млрд. долара. Прогнозираната сума е от годишния доклад на институцията за паричните преводи и миграцията, който се очкава да бъде разпространен официално през февруари, пише във водещата си тема днес "Дневник".
Разразилата се в последните месеци глобална кредитна криза не се очаква да повлияе на притока на емигрантските парите, смятат анализатори. Причината е, че повечето българите, които работят в чужбина, обикновено са ниско платени и те ща се последните, които ще бъдат съкратени. Освен това по-голмята част от тях са в Европа, а не в САЩ, които ще понесат най-сериозните последици от трусовете на финансовите пазари.
В световен мащаб паричните преводи на мигранти към родните им страни са достигнали 318 млрд. долара през миналата година, като бележат ръст от 7% спрямо 2006 г. От тях 240 млрд. долара са били насочени към развиващите се страни, в които нарастването е с 8%. Това обаче са само официално регистрираните преводи, като реалната сума е двойно по-голяма, уточняват експертите от Световната банка. Но дори и само тези легални трансфери показват мащабите на икономическия ефект от миграцията, смятат анализаторите, които "Дневник" цитира.
Държавите, в които постъпват най-големи суми от емигранти, са Индия (27 млрд. долара), Китай (25.7 млрд. долара) и Мексико (20 млрд. долара). За първи път в топ 10 попада и Румъния.