Над 3,6 милиона MWh чиста енергия за българските потребители произведе за 11 години ВяЕЦ "Свети Никола". Най-големият вятърен парк в България на 15 март навърши 11 години от влизането си в търговска експлоатация. Разположеният край Каварна вятърен парк е с обща инсталирана мощност от 156 MW и представлява над 20% от ветровите мощности в страната, което го позиционира като гръбнак на възобновяемите източници в страната.
Благодарение на експлоатация на своите 52 вятърни турбини през този период, ВяЕЦ "Свети Никола" спести над 3 милиона тона въглеродни емисии за България. Постигнатият резултат е равен на ефекта на абсорбиране на CO2 от повече от 2,5 милиона дървета за 70 години.
"В AES подобряваме живота, като предоставяме по-екологични и интелигентни енергийни решения, от които светът се нуждае. Всеки ден нашият екип работи за изпълнение на нашата мисия за ускоряване на бъдещето на енергията. Вятърен парк "Свети Никола" има важна роля за превръщането на нашата мисия в реални действия", коментира Оливие Маркет, президент на AES България.
ВяЕЦ "Свети Никола" е и в основата на Интегрираната система за ранно предупреждение за защита на птиците, която отговаря на европейските изисквания за опазване на дивите птици. Системата интегрира наблюдение на място от орнитолози, както и модерни радари, които сигнализират за приближаващи се ята или единично прелитащи птици, което позволява спиране на отделни турбини или на целия парк. По този начин вятърният парк "Свети Никола" се грижи за околната среда и допринася за опазването на биологичното разнообразие в района на Каварна.
* съдържание на AES България
НАЙ
Мрачна германска прогноза за България
Руските фалити: от болшевиките до Путин
Работа на "топло местенце" през 90-те години сега носи 3400 лв пенсия
Бюджетната комисия остави на залата да реши за енергийните компенсации за бизнеса
Руските фалити: от болшевиките до Путин
Мрачна германска прогноза за България
Евростат: 37% от живеещите в България едва свързват двата края
Бизнесът нападна ПП, БСП, ДБ и ИТН заради неприетите енергийни компенсации