ВЯЕЦ „Свети Никола“ произведе 23% повече електроенергия от вятър през деветмесечието на 2020 г. спрямо същия период на 2019 г.
Най-големият вятърен парк в България за 10 години работа спести на България близо 2,6 млн. тона въглеродни емисии
Ветроенергийният парк "Свети Никола" произведе 254 384 МВтч. електроенергия за периода от януари до септември 2020 г. Това е с 23% повече спрямо същия период на 2019 г., показва анализ на производствените резултати на най-голямата вятърна електроцентрала в България.
Тази година ВяЕЦ "Свети Никола" отбелязва 10 години от началото на своята търговска експлоатация. За този период ветроенергийният парк произведе за българските потребители 3,2 млн. МВтч. чиста и надеждна електроенергия. В същото време благодарение на работата на ВяЕЦ "Свети Никола" на страната ни бяха спестени близо 2,6 млн. тона въглеродни емисии.
Припомняме, че благодарение на своите 52 ветрогенератора с обща инсталирана мощност 156 МВтч. ВяЕЦ "Свети Никола" подпомага България в изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти за 16% ВЕИ в енергийния сектор. Турбините на ВяЕЦ "Свети Никола" произвеждат 20% от електроенергията от вятър в страната. Общата инвестиция в проекта за ВяЕЦ "Свети Никола" е 540 млн. лева, осигурени като капитал от корпорация AES и кредити от ЕБВР и МФК към Световната Банка.
ВяЕЦ "Св. Никола" е в основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците, която е съобразена с европейските изисквания за опазване на дивите птици. Интегрираната система минимизира риска от сблъсък на птици с въртящите се части на вятърните генератори, чрез спиране на единични, групи турбини или цели вятърни централи, както и изпълнява мониторингова програма през рисковите периоди за видовете с консервационна значимост. Системата обединява както информация от няколко радарни системи, така и прекия мониторинг на специалисти орнитолози на място, които ежедневно наблюдават птиците в района, оценяват потенциалните рискове и при необходимост издават заповеди за спиране на турбини. Въпреки внушителните си размери - 105 метра височина и 90 метра диаметър на перката, при наличие на прелитащи птици, всеки от ветроенергийните генератори може да спре, за да пропусне пернатите.
За AES България
AES присъства от 2001 г. в България и е най-големият инвеститор в енергийния сектор за последните 30 години с вложения, надхвърлящи 3,2 млрд. лева. AES България е собственик на най-новата и модерна топлоелектрическа централа в Югоизточна Европа - ТЕЦ AES Гълъбово, на Съоръжението за депониране на отпадъци от експлоатацията на централата край село Обручище, както и е мажоритарен собственик на AES Гео Енерджи, която оперира най-големия в страната ветроенергиен парк - "Свети Никола", край Каварна.
За да научите повече, посетете www.aes.bg. Последвайте AES България във Facebook: @AESBG и Youtube: AES Bulgaria.
За AES
Корпорацията AES (NYSE:AES) е световна енергийна компания, която е включена в списъка Fortune 500. Ние осигуряваме достъпна и устойчива енергия в 14 страни чрез разнообразен портфейл от разпределителни компании, както и чрез топлоелектрически централи и проекти за възобновяеми енергийни източници. Нашите служители са отдадени на идеята да постигат високи оперативни резултати и да отговарят на променящите се нужди от енергия в света.
За да научите повече, посетете www.aes.com. Последвайте AES в Twitter тук: @TheAESCorp
Текстът е написан със съдействието на AES.
НАЙ
Финансовият министър обяви как 9 млрд. ще влязат в бюджета без по-високи осигуровки и данъци
Войната в Украйна води Германия към нов рекорд в износа на оръжия
Шефът на банковата асоциация: Популизъм е въвеждането на извънреден данък за банките
Политиците да организират спешно национална кръгла маса за българската енергетика
Войната в Украйна води Германия към нов рекорд в износа на оръжия
Финансовият министър обяви как 9 млрд. ще влязат в бюджета без по-високи осигуровки и данъци
Министерството на труда предлага да се обсъди 1% по-висока осигурителна вноска от 2025 г.
Шефът на банковата асоциация: Популизъм е въвеждането на извънреден данък за банките