В ЕС влиза в сила таванът от $60 в цената на руския петрол
България получи дерогация от новото ембарго за внос на руски морски петрол
Горната ценова граница от 60 долара за барел за руския суров петрол, внасян по море в Европейския съюз, влиза в сила от днес, 5 декември.
Съгласно ограничението предоставянето на определени услуги за морските доставки на руски петрол, включително застраховка, финансиране и техническа помощ, трябва да бъде забранено, ако петролът е бил продаден над прага от 60 долара. Това бе решено в петък, след като 27-те страни членки постигнаха съгласие за въвеждането на новите рестрикции срещу Русия в отговор на инвазията й в Украйна.
Таванът на цените надгражда по-строгата директна забрана на ЕС за закупуване на руски морски суров петрол, която също влиза в сила от днес.
България получи дерогация от новото ембарго за внос на руски морски петрол, като фактор за това бе географското й положение. За срок до 31 декември 2024 г. се разрешават закупуването, вносът или трансферът на суров петрол, превозван по море, и на петролни продукти от Русия към България. Изключения от забраната също получиха и Унгария, Словакия и Чехия, които получават суровината по тръбопровод.
По отношение на пределното ценово ниво се предвижда и механизъм за коригиране, който да поддържа поне 5-процентна разлика спрямо пазарните стойности на руския петрол.
Също така ще се прилага 45-дневен преходен период за кораби, превозващи руски суров петрол, който е бил натоварен преди 5 декември, и разтоварен на крайната си дестинация до 19 януари 2023 г.
Очаква се от 5 февруари 2023 г. цената на руските петролни продукти също да има горна граница, която предстои да бъде определена.
По-рано Европейската комисия настояваше за максимално ценово ниво от 65 долара за барел, но някои държави членки, сред които и Полша, искаха да се въведе по-ниска граница.
В петък руският суров петрол сорт Урал се търгуваше за около 67 долара за барел, припомня Ройтерс.
В съответствие с взетото от ЕС решение групата на седемте най-развити световни икономики (Г-7) и Австралия също постигнаха консенсус за въвеждане на максимална цена от 60 долара за барел за морския суров петрол с произход от Русия, съобщиха от Г-7 в съвместно изявление. От Ройтерс посочиха, че се очаква мярката на Г-7 също да влезе в сила от днес или в най-близко бъдеще.
Първоначалното предложение на Г-7 бе за таван на цената на руския петрол от 65-70 долара за барел, без да се предвижда механизъм за корекцията му.