Най-ключовата инвестиция бе газовата турбина. Ние създадохме първата в страната когенерираща мощност в топлофикационно дружество с газова турбина. В "Топлофикация Плевен" бе реализиран първият проект на "Дженерал Електрик" в страната. Това каза инж. Йордан Василев, директор на "Топлофикация Плевен". Съоръжението е сред най-добрите на пазара. При въвеждането успяхме рязко да намалим цената на произвежданата енергия, а сега също ни помага да задържаме цената, отбеляза инж. Василев.
С работата на газовата турбина се повишава енергийната ефективност. Благодарение на ефективната работа на газовата турбина предоставяме още по-екологична енергия на жителите на Плевен, а и подобрихме значително работата на предприятието, изтъкна директорът на топлофикационното дружество.
Газовата турбина е с капацитет 32 мегавата електрическа енергия. Ефективността идва от това, че отработените газове влизат в котел-утилизатора, който генерира топлинна енергия. След това топлината се подава в главен парен колектор, където се произвежда допълнително електрическа енергия и се загрява водата за отопление и за топла вода за града, обясни инж. Василев. "Изпусканите изгорели газове се утилизират в котела и от тяхната енергия се произвеждат пара и гореща вода. Турбината е автоматизирана и управлението и се осъществява чрез специален софтуер."
Защо турбина на американска компания, след като повечето топлофикации в България работят с руски съоръжения?
При избора на газовата турбина разгледахме много оферти, но се спряхме на тази с най-добри показатели и ефективност. Предложението, което получихме от американската компания беше най-доброто и решихме да се доверим на опита, който "Дженерал Електрик" притежава и не смятам, че сгрешихме. Газовата турбина е модерна, напълно автоматизирана и отговаря на всички световни стандарти за работа.
Каква е инвестицията в газовата турбина?
Първоначалната инвестиция беше близо 40 милиона лева. Непрекъснато инвестираме в поддръжката на газовата турбина. В изпълнение на инструкцията за експлоатация на производителя извършваме миене на газгенератора на турбината веднъж месечно. На всеки 4000 часа се провежда и бороскопска инспекция. Това става 2 пъти в годината, веднъж след края на отоплителния сезон и преди началото на новия.
"Топлофикация Плевен" работи изцяло на природен газ. Какви са ползите?
Производството на енергия чрез модерната когенерация помага на жителите на Плевен да дишат по-чист въздух. Мощностите ни не отделят във въздуха серни оксиди, диоксиди и фини прахови частици. Емисиите на отделяния азотен оксид и въглероден диоксид, при топлофикационните дружества на природен газ, са в пъти по-малко спрямо същите при отоплението на дърва и въглища. Уверявам ви, че продължаваме да следваме екологичния път, по който сме тръгнали и фокусът и занапред ще е в инвестиции в проекти, с които ще осигуряваме още по-качествено топлоподаване в града.
Смятаме да продължим да развиваме още повече комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия чрез изграждане на заместващи производствени мощности в унисонн с европейските политики в сектора. Надявам се да реализираме и положителен ефект върху цената за крайния потребител.
НАЙ
Изкуственият интелект може да предизвика сериозни трусове на пазара на труда
Енергийните министри от ЕС казаха "да" на забраната на колите на бензин и дизел от 2035 г.
Рестартирането на АЕЦ "Белене" и 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" изискват актуализиране пред АЯР
Стотици се записват за първата групова покупка на климатици
Изкуственият интелект може да предизвика сериозни трусове на пазара на труда
Енергийните министри от ЕС казаха "да" на забраната на колите на бензин и дизел от 2035 г.
Рестартирането на АЕЦ "Белене" и 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" изискват актуализиране пред АЯР
Русия обяви, че е пренасочила целия си петрол към "приятелски" държави