Европейският съюз постигна целта да запълни газовите хранилища с 90% над 2 месеца преди крайния срок 1 ноември, съобщи уебсайтът на Европейската комисия, като цитира асоциацията на европейските газови оператори Gas Infrastructure Europe.

ЕК отбелязва, че сегашните стойности са сравними "с миналата година, когато страните от ЕС постигнаха целевото ниво от 90% на 18 август".

Съхранението на газ е ключово за сигурността на енергийните доставки в Европа, тъй като може да покрие до 1/3 от търсенето на газ в ЕС през зимния сезон Публикуваните данни сочат, че нивата на съхранение на газ са достигнали 1025 TWh или 90,02% от капацитета за съхранение (еквивалентно на малко под 92 млрд. куб. метра природен газ) на 19 август.

"Това подчертава готовността на ЕС за предстоящата зима въз основа на нашата интензивната ни работа през последните 2,5 години. ЕК ще продължи да наблюдава ситуацията, така че нивата на запасите от газ да остават достатъчно високи през следващите месеци и че ние също продължаваме да се фокусираме върху подобряване на енергийната ефективност и насърчаване приемането на възобновяеми източници", коментира тази информация Кадри Симсън, член на ЕК по енергетика.

"Европа трябва да продължи да подкрепя Украйна и да предоставя необходимата помощ на нейната енергийна система, така че украинското население също да може да може безопасно да оцелее през суровата зима, която предстои", добавя тя.

Регламентът за съхранение на газ беше една от многобройните мерки, предприети от ЕС след енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, с цел по-добра подготовка на енергийната система на Европа за зимния сезон.

Съгласно плана REPowerEU ЕС също предприе допълнителни стъпки за намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на руски изкопаеми горива. Освен че се стреми да ускори внедряването на възобновяема енергия и мерки за енергийна ефективност, това включва осигуряване на алтернативни енергийни доставки. Това доведе до сериозна промяна на курса към втечнен природен газ (LNG), където САЩ са основен доставчик на ЕС. Норвегия пък се превърна във водещ доставчик на тръбопроводен газ за ЕС.

ИЗБРАНО