Основаха „Глобален алианс за офшорна вятърна енергетика“
Целта е постигане на 2000 МВт през 2050 г.
IRENA (Международна агенция за възобновяеми енергийни източници), GWEC (Глобален съвет за вятърна енергетика) и правителството на Дания основаха нов "Глобален алианс за офшорна вятърна енергетика" (Global Offshore Wind Alliance, GOWA).
Целта на новата организация е ускоряване на развитието на морската вятърна енергетика в целия свят. Това е поредната инициатива в рамките на септември тази година.
Заявеното намерение е за увеличаване на капацитета от офшорни вятърни централи до 380 ГВт през 2030 г., гарантиране на ежегоден ръст от 35 ГВт средно през 2020-те години и не по-малко от 70 ТВт след 2030-те години, което трябва да доведе до инсталиран капацитет от 2000 ГВт през 2050 г.
Членовете на GOWA се ангажират с действия, насочени към отстраняването на пречки в сектора, повишаване на националните цели за развитие на офшорната вятърна енергетика, поддържане и създаване на ефективни рамкови условия и вериги на стойност в индустрията.
По-рано през септември 9 европейски страни, обединени в рамките на Северноморско енергийно сътрудничество (NSEC) се договориха за съвместно изграждане до 2050 г. на офшорни вятърни централи с капацитет от 260 ГВт в Северно море.
Според прогнозата на Международната агенция по енергетика (МАЕ) и Международната агенция за възобновяеми енергийни източници (IRENA), за ограничаване на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий и постигане на нулев баланс на емисиите през 2050 г., необходимият капацитет от офшорна вятърна енергетика трябва да достигне 2000 ГВт. Според данните, през 2021 г. капацитетът на инсталираните вятърни централи в света е за едва 57 ГВт.