Новоприсъединените мощности за производство на ток от възобновяема енергия в последната година и половина са между 1700-1800 мегавата. С това изградените и въведени в експлоатация мощности за производство на соларна енергия са повече от 3000 мегавата в страната. Това каза изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев в интервю за БТА по повод присъединените възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) към разпределителната и преносната мрежа, и развитието на електроенергийната мрежа в България, което се обсъжда в контекста на реформата в енергетиката.

Вследствие на присъединяването на всички тези 1700-1800 мегавата нови ВЕИ мощности през тази година излишъците в системата през месеците април - май 2024 г. и след това септември - октомври с.г., когато е най-ниското потребление на електрическа енергия в страната, очакваме да бъдат огромни. Поради липса на маневрени мощности това може да доведе до огромен риск пред функционирането на системата. Затова има много голяма вероятност да се стигне до ограничаване на производството от всички производители на електрическа енергия, коментира Цачев.

Очакванията са през следващата година в мрежата да бъдат присъединени още между 1000 и 1500 мегавата новоизградени соларни централи. Цачев добави, че присъединяването на ВЕИ мощностите е свързано с физическото развитие на мрежата, но-сериозният въпрос е как тези мощности ще бъдат управлявани и как системата ще бъде регулирана. Липсата на маневрени мощности може да доведе до огромен риск пред функционирането на системата, предупреди изпълнителният директор на ЕСО.

Присъединяването върви с физическото развитие на мрежата, което се случва, иначе ние нямаше да присъединим тези мощности, без да са изпълнени конкретните условия за присъединяването на всяка една централа. По-сериозният въпрос е как тези мощности ще бъдат управлявани и как системата ще бъде регулирана. Затова ние като системен оператор сме заявили необходимостта за развитието на маневрени мощности, които да ни дадат възможност да управляваме инсталациите с непостоянен характер на производство. Батериите на този етап са най-бързата технология, която може да бъде изградена, но най-ефективната, която ще ни даде възможност да съхраняваме индустриални количества електрическа енергия, са помпено-акумулиращите централи (ПАВЕЦ), коментира Цачев.

Най-важното е да кажем как осигуряваме сигурността на всички потребители в страната, отбеляза Цачев в отговор на въпрос за бъдещото строителство на нови ядрени мощности. В момента товарът в страната е 5100 мегавата. По това време на годината производството на електрическа енергия от ВЕИ е общо 760 мегавата - 600 мегавата от соларна енергия и 160 мегавата от вятърни мощности. Ако ги няма конвенционалните и базови централи, откъде ще задоволим потребностите в страната?

През април имаме 30 дни - т.е. 720 часа, а годината е от 8760 часа. За нашите условия и нашето географско положение развитието на ВЕИ мощности минава през системи за съхранение и развитие на базови нискоемисионни мощности, подчерта изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор.