Най-големите държавни рафинерии в Индия прекратиха закупуването на руски петрол, съобщи агенция Reuters, позовавайки се на източници в индустрията.

Сред компаниите, които са спрели доставките, са Indian Oil Corp, Hindustan Petroleum Corp, Bharat Petroleum Corp и Mangalore Refinery Petrochemical Ltd. Всички те преди това редовно са поръчвали руски суров петрол с морски транспорт, но миналата седмица не са направили нито една поръчка.

Основните причини за това решение са намаляването на отстъпките за руския петрол, както и наскоро отправените заплахи от президента на САЩ Доналд Тръмп. Американският лидер обяви въвеждането на 25% мита върху индийски стоки от 1 август в отговор на търговията с Русия. Той също така заплаши с 100% вторични мита върху стоки от страни, купуващи петрол и оръжия от Москва, ако не бъде постигнато мирно споразумение за Украйна.

Индийските рафинерии започнаха да търсят алтернативни доставчици на спотовия пазар, предимно петрол от Близкия изток и суровини от Западна Африка. Въпреки че частните производители, като Reliance Industries и Nayara Energy, продължават да купуват руски петрол, държавните компании контролират над 60% от капацитета за преработка в страната. Представители на индийските компании и съответното министерство все още не са коментирали ситуацията.

В началото на седмицата индийският посланик във Великобритания Викрам Дораисвами остро отговори на критиките към страната заради вноса на руски петрол, заявявайки, че закупуванията няма да спрат, освен ако Индия не иска "да изключи своята икономика".

ИЗБРАНО