Газовата индустрия каза "не" на идеите на ЕК за преквалифициране на работниците спрямо зелените политики
Подкрепеното от Брюксел споразумение между индустрията и синдикатите имаше за цел да помогне за защитата на работните места в условията на преход. Компаниите обаче са на друго мнение
Европейската газова индустрия се оттегли от споразумение за преквалификация и подкрепа за стотици хиляди работници, за да се подготвят за прехода към по-чиста енергия. А това в бизнес средите се видя и сериозно разклащане в плановете на ЕС за декарбонизация. Европейското рамково споразумение за справедлив преход е създадено, за да осигури гаранции за преквалификация и защита на работните места в очакване на мащабни съкращения, причинени от ограничаването на употребата на изкопаеми горива.
Финансираните от Европейската комисия преговори между синдикатите и индустриалния орган Eurogas започнаха в средата на 2023 г. и преговорите преминаха през пет кръга, преди да се прекъснат през лятото. Според няколко души, близки до преговорите, бордът на Eurogas заключи, че не може да подпише рамката този договор на среща този месец. Това съобщава Financial times цитирайки свои източници.
Eurogas, която има повече от 100 членове, включително компании като Shell, TotalEnergies и Equinor, отказа да каже кой се е противопоставил на плана, но хора, участващи в преговорите, обясниха, че редица членове не са склонни да одобрят рамката поради правните последици за техните дружества.
Рамката щеше да бъде правно обвързваща и първото общоконтинентално споразумение между работници и компании за изкопаеми горива, което да се фокусира върху декарбонизацията на енергийната система. Два синдиката, EPSU и IndustriALL Europe, представляваха работниците в газовия сектор, в който работят повече от 220 000 души според данните на Eurogas.
Преговорите бяха следени отблизо от Европейската комисия като част от Европейската зелена сделка, която има за цел да тласне ЕС към нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.
От Eurogas обявиха: "Въпреки че преговорите "не са довели до официално рамково споразумение, ние вярваме, че все още можем да намерим смислена обща основа". "Готови сме да проучим алтернативни пътища, като например меморандум за разбирателство, за да установим най-добрите практики и да предоставим основата за продуктивни текущи разговори. Нашите членове остават напълно ангажирани с подкрепата за справедлив преход за газовия сектор", се добавя в него.
Синдикатите на IndustriALL казаха пред Financial Times, че оттеглянето на Eurogas от преговорите ще "лиши газовите работници в Европа" и е "пропусната възможност" за съвместно разработване на индивидуален и специфичен за сектора отговор на предизвикателствата на трансформацията в газовата индустрия". Ян Вилем Гудриан, генерален секретар на EPSU, обясни пред изданието: "Eurogas последователно заявява, че подкрепя необходимостта от справедлив преход. Когато обаче дойде моментът за обвързващи ангажименти, организацията просто си тръгна."
От ЕК споделиха, че "съжаляват, че тези преговори са се провалили" и че "ще продължат да подкрепят съвместните дейности на социалните партньори от газовия сектор, като организират техните срещи и улесняват техните дискусии".
Споразумението щеше да се прилага за работници в редица позиции - от офшорни газови находища до тръбопроводи, съоръжения за съхранение и домашни газови монтьори.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че Брюксел ще представи "пътна карта за качествени работни места" за работната сила в ЕС, "за да подкрепи справедливи заплати, добри условия на труд, обучение и справедливи преходи за намиране на работа" като част от следващия си 5-годишен мандат. Той започна тази година, а през ноември ще са ясни и новите европейски комисари.