Домакинствата в Нидерландия плащат повече данъци за въглеродни емисии от заводите
Данъкът върху въглеродните емисии се събира по различни начини - за гражданите чрез акцизи и ДДС, за енергийните компании и промишлеността - чрез Европейската схема за търговия с емисии
Докато големите замърсители с парникови газове в Нидерландия не плащат почти никакъв данък за емисиите си, домакинствата трябва да плащат повече. В резултат на това едно домакинство плаща 2,5 пъти повече за потреблението си на газ, отколкото един енергоемък завод, сочат нови данни, цитирани от сайта Ню и БТА.
Още по темата
Според Статистическата служба на Нидерландия съществуват големи разлики в ценообразуването на въглеродните емисии. През 2023 г. средният данък върху въглеродните емисии във всички държави е 88 евро на тон емисии. Домакинствата са поемали относително най-високата тежест: средно 219 евро, или 2,5 пъти повече, отколкото плащат дружествата, изчислява статистиката.
За да се справим с изменението на климата, е важно драстично да се намалят въглеродните емисии, посочва сайтът. Един от начините е налагането на данъци върху използването на изкопаеми горива, като например петрол и природен газ.
Този данък върху въглеродните емисии се събира по различни начини. За гражданите е чрез акцизи и ДДС, например върху природния газ или бензина. За енергийните компании и промишлеността - чрез Европейската схема за търговия с емисии.
Въглеродните емисии от авиацията, корабоплаването и някои промишлени отрасли все още почти не се облагат с данъци, въпреки че са по-високи от тези на домакинствата. Това е така, защото тези сектори получават всякакви данъчни облекчения и освобождавания, например чрез субсидии за изкопаеми горива. Освен това някои отрасли са освободени от данъци чрез безплатни квоти за емисии в рамките на Европейската схема за търговия с емисии.
В резултат на това един стоманодобивен завод може да плаща много по-малък данък върху въглеродните емисии, от средностатистическо домакинство, което открай време се сблъсква с високи цени на енергията. По време на енергийната криза правителството наложи временен таван на цените на енергията. Без тази мярка средната цена на въглеродните емисии през 2023 г. щеше да е много по-висока, припомня изданието.
Емисиите са спаднали с милиарди килограми, особено в енергийните компании
Статистиците са изчислили с колко са намалели емисиите от въглероден диоксид в периода 2015-2023 г.: от 186 мегатона (Mt) на 138 Mt. Най-големият спад е в енергийния сектор, където въглеродните емисии са наполовина.
Според Статистическата служба на Нидерландия намалението се дължи отчасти на това, че енергийните компании са започнали да плащат все повече за своите емисии. Така е, защото от 2013 г. насам секторът не получава безплатни права за емисии.