Промени в Закона за платежните услуги и платежните системи са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Портала за обществени консултации към Министерския съвет.

Промените адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната.

Предложеният законопроект урежда подготовката на платежните услуги и системи за мерките, залегнали в Националния план за въвеждане на еврото в Република България. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната, пише в мотивите към проекта.

В законопроекта са включени и изменения, с които се въвеждат мерки, необходими за прилагането на Регламент (ЕС) 2023/606 (с оглед създаването на благоприятни условия за предлагането на акции или дялове на европейските фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ) на непрофесионални инвеститори) и на Регламент (ЕС) 2024/886 (с цел обезпечаване на предоставянето на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин). Със законопроекта са предвидени и други промени за прецизиране на правната рамка и обезпечаване на ефективното осъществяване на платежния надзор.

Законопроектът в частта относно въвеждане на еврото в България ще влезе в сила от датата на въвеждане на еврото в България.

Основната цел на нормативните изменения, както пише в мотивите към тях, е да се осигури разпространението на незабавните плащания в евро, доколкото Регламент (ЕС) 2024/886 предвижда задължение за всички доставчици на платежни услуги, които предоставят кредитни преводи в евро, да обезпечат и предлагането и на услугата за незабавни кредитни преводи в евро. За последната са определени редица технически изисквания, включително възможност за получаване на платежни нареждания и за осигуряване на достъп до незабавните кредитни преводи в евро 24 часа в денонощието, 365 дни в годината, без възможност за ограничения само до работни дни. Това отличава този вид плащания от другите кредитни преводи в евро, които се обработват от доставчиците на платежни услуги само в работно време, като средствата могат се превеждат на получателя до края на следващия работен ден. Незабавните плащания представляват ключова технологична иновация в областта на платежните услуги, тъй като позволяват освобождаване на средства, блокирани във финансовата система, да станат незабавно достъпни за потребление и инвестиции от страна на потребителите и предприятията. Основните изменения се състоят от мерки за ограничаване на размера на налаганите такси за изпълнение на незабавни кредитни преводи в евро; въвеждане на задължение за проверка за съответствие между името на получателя и идентификатора на сметката като ефективна мярка срещу определени видове наблюдавани на пазара измами; предоставяне на възможност за пряко участие на платежните институции и дружествата за електронни пари в платежните системи с окончателност на сетълмента, с оглед обезпечаване на предоставянето на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин, както и с оглед гарантиране на равнопоставеност между банките и останалите доставчици на платежни услуги.

За въвеждането на отделните мерки по прилагането на регламента са въведени различни срокове.

ИЗБРАНО